Naša politika je da Republika Srpska i Srbija obilježavaju zajedno sve događaje, a tako i 150 godina od Nevesinjske puške, rekao je na pres konferenciji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Dodik je naveo da je jedan od najvažnijih ustanaka bio Ustanak u Nevesinju, i on je odredio političku sudbinu čitavog Balkana.
"Važno je reći da kolektivno pamćenje Srba u Republici Srpskoj, Srbiji i Crnoj Gori ostalo je pamćenje ustanka u Nevesinju i onoga što sljeduje iza", naveo je Dodik.
Kao predsjednik Republike Srpske, Dodik kaže da je učestvovao u radu organizacionog odbora i da u tome učestvuje i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
"U ime njega i rukovodstva Srbije i našeg rukovodstva pozivam sve ljude da dođu 6. jula u Nevesinje i da na zajednički način pošaljemo poruku da nismo zaboravili naše pretke", poručio je Dodik.
Predsjednik ističe da naši preci nisu štedjeli svoje živote kako bi se borili za ono što mi danas, kako kaže, zovemo svetinja, a to je naša sloboda.
"Da nije bilo Nevesinjskog ustanka ta sloboda ne bi ojačala u našoj percepciji i našoj volji svih godina koje su dolazile poslije toga. Danas u Republici Srpskoj živimo slobodan život", naveo je predsjednik Srpske.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković poručio je danas da će se u nedjelju 6. jula u Nevesinju obilježiti 150 godina od značajnog istorijskog datuma, Nevesinjske puške.
"To je veoma važan događaj za Republiku Srpsku i srpski narod, i zahvaljujem se Srbiji i predsjedniku Vučiću što zajedno s nama učestvuju u organizaciji ovog veoma značajnog obilježavanja. U Nevesinju će tog dana biti najviši zvaničnici srpskog naroda, predvođeni Njegovom Svetošću Patrijarhom", rekao je Višković.
Premijer je poručio da su događaji iz ovog perioda opredijelili budućnosti srpskog naroda.
"Nakon toga, poslije Berlinske konferencije, Srbija i Crna Gora dobile su samostalnost. Nažalost, kada je riječ o Srbima u BiH, mi smo jednog okupatora zamijenili drugim", podsjetio je Višković.
Dodaje da austrougarska tiranija na sreću nije trajala dugo, te da narod na neki način to pripisuje Nevesinjskoj puški.
"Mi pripisujemo Nevesinjskoj puški zaslugu za donošenje slobode srpskom narodu. Važno je da toga dana budemo na tom mjestu – jer 150 godina se ne obilježava često", istakao je Višković.
Poručuje da je protokol obilježavanja pripreman zajedno sa Srbijom, a da će se na događaju u Nevesinju pojaviti i predsjednik Skupštine Crne Gore.
"To je veoma važno, jer kao što sam maloprije rekao – i Crna Gora i Srbija dobile su državnost poslije događaja koji su počeli u Nevesinju tih godina. Ovaj događaj ćemo obilježiti onako kako dolikuje – 150 godina od jednog ovako važnog istorijskog momenta za srpski narod", zaključio je Višković.
Avdalović: Obilježavanje Nevesinjske puške - jubilej u srpskom narodu
Obilježavanje 150 godina od Nevesinjeske puške je najznačajniji jubilej u srpskom narodu i skup koji će po svemu sudeći biti veličanstven, načelnik Nevesinja Milenko Avdalović.
"Mlađe generacije znaju o ovom ustanku, jer su učili u školama dok mi stariji ne znamo, jer smo živjeli u državi koja nije izučavala takav ustanak", istakao je on.
Podsjetimo, centralna manifestacija obilježavanja 150 godina od Nevesinjske puške biće održana u nedjelju, 6. jula, u Nevesinju.
Prva Nevesinjska puška bio je ustanak podignut u mjestu Krekovi u opštini Nevesinje 9. jula 1875. godine protiv otomanske vlasti i ubrzo se proširio na cijelu BiH, uz podršku Srbije i Crne Gore.
To je vremenom preraslo u srpsko-turski rat. Ubrzo je došlo do Berlinskog kongresa 1878. godine kojim su Srbija i Crna Gora dobile nezavisnost i teritorijalno proširenje, dok je Austrougarska na 30 godina okupirala BiH.
Druga Nevesinjska puška, poznatija kao Uloški ustanak, izbila je u januaru 1882. godine napadom ustanika na austrougarsku žandarmerijsku stanicu u Ulogu zbog donošenja takozvanog Vojnog zakona o obaveznom služenju vojske mladića iz BiH.
Nevesinjska antifašistička puška predstavlja oružani otpor ustašama 3. juna 1941. godine u selu Drežanj, nakon masakra 27 ljudi u selu Udružnje kod Nevesinja.