Reprezentativka Srbije u džudou, Milica Nikolić, suspendovana je na godinu dana zbog kršenja doping pravila.
Mediji navode da je kod reprezentativke Srbije pronađeno prisustvo zabranjene supstance hidrohlortiazid, koja se smatra za takozvani „maskirajući agens“.
Šta je zapravo hidrohlortiazid?
Hidrohlortiazid (HCTZ) je diuretik srednje jačine, odnosno lijek za izbacivanje viška tečnosti, koji djeluje tako što podstiče bubrege da uklone vodu i so iz tijela. Uglavnom se koristi za:
- snižavanje visokog krvnog pritiska,
- liječenje otoka (edema) izazvanog srčanim, jetrenim ili bubrežnim bolestima,
- u pojedinim slučajevima, kao dodatna terapija kod hroničnog zadržavanja tečnosti,
- kod blage srčane insuficijencije,
- u prevenciji kalkuloze kod idiopatske kalciurije,
- u prevenciji nefrogenog dijabetesa insipidusa.
Za većinu pacijenata, posebno starijih, HCTZ je dio redovne terapije, dostupan je u apotekama i relativno bezbjedan ako se koristi pod nadzorom ljekara.
Najčešće moguće nuspojave hidrohlortiazida su: slabost, hipotenzija, neravnoteža elektrolita, hipokalijemija, hiperglikemija, hiperurikemija, impotencija, pankreatitis, vrtoglavica, insuficijencija bubrega, intersticijalni nefritis, eritema multiforme, mišićni spazam.
Hidrohlortiazid ubrzava izlučivanje urina i smanjuje koncentraciju drugih supstanci u urinu. To je i sredstvo koje sportisti koriste za brzo mršavljenje gubitkom vode, što je neretka taktika u sportovima u kojima postoje težinske kategorije.
Zašto je hidrohlortiazid zabranjen sportistima?
Iako je jedan od najčešće korišćenih lijekova za liječenje visokog krvnog pritiska, hidrohlortiazid se posljednjih godina sve češće nalazi na listama zabranjenih supstanci u profesionalnom sportu.
Iako na prvi pogled djeluje kao bezopasan diuretik, njegovo prisustvo u tijelu sportista „podiže crvene zastavice“ kod antidoping agencija širom svijeta.
Iako sam po sebi ne povećava fizičku snagu, izdržljivost ili brzinu, hidrohlortiazid je zabranjen u sportu jer može poslužiti kao agens za maskiranje drugih zabranjenih supstanci. To znači da sportista može pokušati da pomoću ovog diuretika „ispere“ tragove dopinga iz organizma, odnosno smanji koncentraciju supstance u urinu i tako izbjegne detekciju na doping testu.
Zbog toga je Svjetska antidoping agencija (WADA) svrstala hidrohlortiazid u grupu zabranjenih supstanci pod kategorijom diuretika i maskirajućih agenasa. Nalazi se na WADA listi tokom čitave godine, bez obzira na to da li je riječ o takmičarskom ili vantakmičarskom periodu.
Za obične pacijente, hidrohlortiazid je važan i koristan lijek, koji se svakodnevno koristi za liječenje ozbiljnih zdravstvenih problema. Međutim, u svijetu profesionalnog sporta, njegova upotreba bez dozvole i transparentnosti može dovesti do ozbiljnih posljedica.
Ukoliko sportista zaista ima medicinsku potrebu za HCTZ-om, neophodno je da to prijavi i dokumentuje putem WADA protokola. U suprotnom, i ono što djeluje kao obična terapija može skupo koštati jednog sportistu.
Podsjetimo, Milica Nikolić je suspendovana 3. juna 2025. na godinu dana, navodi se u dijelu sajta Antidoping agencije Srbije gdje se nalazi spisak lica kojima teče zabrana.
Nikolić je predstavljala reprezentaciju Srbije na Olimpijskim igrama u Tokiju i Parizu, a u karijeri je osvojila dvije titule prvaka Еvrope do 23 godine — 2015. godine u Bratislavi i 2016. u Tel Avivu.
(b92)