Iako će ljeto 2025. godine biti umjerenije u poređenju sa ekstremno vrelim ljetom iz 2024, građani BiH i regiona ipak mogu očekivati visoke temperature i povremene toplotne talase, prognozira meteorolog Nedim Sladić.
U svojoj najnovijoj objavi, Sladić je analizirao glavne klimatske pokazatelje koji utiču na sezonske promjene, među kojima su ENSO (El Niño – Southern Oscillation), IOD (Indijski okeanski dipol) i PDO (Pacifička dekadna oscilacija). Ove takozvane telekonekcije, odnosno klimatske oscilacije koje utiču na vremenske obrasce širom planete, pokazale su signale koji ukazuju na nešto blaže ljeto u odnosu na prethodnu godinu, ali koje će i dalje biti među toplijima u posljednjim decenijama.
„Djelomično preklapanje postoji između izvedenih analogija iz godina 2006. i 2013. te prostorne temperaturne raspodjele“, navodi Sladić, sugerišući da bi ljeto moglo imati slične karakteristike kao u tim godinama – sa naizmjeničnim toplim periodima i kratkotrajnim osvježenjima.
Osim telekonekcija, u obzir su uzeti i sezonski modeli ECMWF (Еvropski centar za srednjoročnu prognozu vremena) i UKMO (Britanski meteorološki zavod). Oba modela ukazuju na iznadprosječne temperature u regionu, iako ne u istoj mjeri kao 2024. kada su se rušili temperaturni rekordi.
Toplotni talasi i sušni periodi i dalje mogući
Prema njegovoj analizi, ljeto 2025. neće imati ujednačen temperaturni tok – očekuju se toplotni talasi, posebno u julu i avgustu, koji će povremeno prekidati svježiji periodi, ali i dalje se očekuju iznadprosječne vrijednosti.
Na osnovu trenutnih podataka, moguće su i izražene suše u pojedinim dijelovima regiona, što bi moglo uticati na poljoprivredu, kao i povećan rizik od požara na otvorenom prostoru.
Vizualizaciju prostorne temperaturne raspodjele, Sladić je priložio uz prognozu, što dodatno pojačava uvid u to kako će različiti dijelovi Еvrope biti pogođeni.