U centrima za mentalno zdravlje pri domovima zdravlja u ovoj godini obavljeno je oko 5.000 zdravstvenih usluga koje se odnose na djecu sa govornim i drugi poteškoćama u razvoju, a koje je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske počeo da finansira početkom ove godine. Budući da su djeca oslobođena plaćanja participacije i ove nove usluge u potpunosti finansira Fond.
Broj pregleda pokazuje da je, kako su istakli, Fond prepoznao stvarne potrebe u praksi, jer je finansiranjem ovih usluga omogućeno da veliki broj djece dobije blagovremenu stručnu intervenciju koja im je sada znatno dostupnija i bliža mjestu stanovanja.
"Riječ je o osam novih usluga iz oblasti audiologije, fonijatrije i defektologije kao i rehabilitacije slušanja i govora. Između ostalog to su vježbe slobodne verbalne komunikacije, terapija igrom, vježbe slušanja govora muzičkim stimulacijama, ritmičko-govorne stimulacije, razvoj slušne lingvističke slike i drige. Nove usluge u fokus stavljaju ranu detekciju kako bi se pravovremeno moglo djelovati, jer raste broj djece sa poteškoćama u razvoju",kazali su u Fondu.
Pored ovih usluga, Fond je početkom ove godine, takođe, počeo da finansira i četiri nova skrininga u domovima zdravlja koje do sada nisu rađene, i to rano otkrivanje dijabetesa tipa dva, kardiovaskularnog rizika, raka debelog crijeva i depresije.
"Finansiranjem usluge kojima se akcentuje prevencije i to kada, nažalost, raste broj oboljelih od malignih bolesti, hroničnih nezaraznih oboljenja i mentalnih poremećaja, pokazuje da je prepoznao važnost institucionalne podrške i finansijskog podsticaja prevencije na primarnom nivou",naglasili su u Fondu, koji je u svom radu u ovoj godini, osim prevencije, fokus stavio i na finansiranje novih složenijih usluga iz oblasti dijagnostike.
Tako je od aprila ove godine u Univerzitetkom kliničkom centru (UKC) RS uvedeno devet novih usluga iz oblasti oftalmologije, nuklearne medicine i laboratorijske dijagnostike koje se pružaju na tercijarnom nivou zdravstvene zaštite.
"Ove nove dijagnostičke usluge predstavljaju savremene metode liječenja i značajno je unaprijeđena dostupnost, jer su pacijenti ranije zbog navedenih usluga odlazili u privatne klinike koje nemaju ugovor sa FZO, pa čak i izvan RS, čime su bili izloženi i dodatnim troškovima, posebno one iz oblasti oftalmogije", pojašnjavaju u Fondu, piše Glas Srpske.
On su podsjetili da je i u ovoj godini, omogućen i holter krvnog pritiska u domovima zdravlja koji su za to osobljeni, jer se ova usluga do sada isključivo radila u bolnicama. Značaj ove usluge na primarnom nivou zdravstvene zaštite ogleda se u tome što je osiguranicima omogućen brži i lakši pristup ovoj usluzi u mjestu stanovanja, dok su se istovremeno rasteretili bolnički kapaciteti.