Cijene osciliraju

Hoće li pad cijena sirovina pojeftiniti i cijenu kvadrata?

  • Izvor: Glas Srpske
  • 10.07.2025. 17:20

Iako cijene sekundarnih sirovina i materijala osciliraju pod uticajem globalnih kretanja, domaći privrednici ističu da posla ima, jer otpad, koji stiže u otkup, većinom završava u inostranstvu, dok je pojeftinjenje čelika donekle olakšalo rad građevinskom sektoru.

Sekundarne sirovine poput otpadnog željeza, bakra, aluminijuma i mesinga važan su resurs u industriji, kako domaćoj tako i međunarodnoj. Njihove cijene se uglavnom, tvrde otkupljivači, formiraju na berzama i zavise od globalnih događaja, poput sukoba i kriza u teškoj industriji.

Direktor preduzeća "Sekundarac" iz Gradiške Vladimir Turjačanin kaže za "Glas" da se na tržištu sekundarnih sirovina uočava blaga stabilizacija, ali da su cijene i dalje podložne čestim promjenama.

''Ovo je najveća prevara koja se desila u Banjaluci''

''Ovo je najveća prevara koja se desila u Banjaluci''

"Zbog dešavanja u svijetu, cijene idu gore-dolje. Čim Zapad donese neku odluku, to se odmah prelije i kod nas, jer sve je to berzanska roba. Trenutno otkupne cijene su otprilike na prošlogodišnjem nivou, a obojeni metali su najnestabilniji, bukvalno se mijenjaju na dnevnom nivou“, tvrdi on.

Ističe da globalne turbulencije remete poslovne planove i onemogućavaju dugoročna planiranja.

"Mi ne možemo uticati na dešavanja, samo se prilagođavamo. Posla ima, ali je potražnja u svijetu generalno opala“, istakao je Turjačanin, kod kojeg su trenutne otkupne cijene željeza 0,35 KM po kilogramu, aluminijuma 2,70 KM i bakra 11,50 KM.

I u banjalučkom preduzeću "Prizma komerc" potvrđuju da cijene osciliraju, ali i da imaju sreću što rade sa stabilnim partnerima u inostranstvu.

"Otkupne cijene na malo kod nas se kreću od 25 do 40 feninga, dok se sa pravnim licima dogovaramo direktno, u zavisnosti od količine. Posljednje dvije godine, otkad u potpunosti izvozimo, bilježimo rast poslovanja“, kazala je direktorica Suzana Majstorović, navodeći da berza služi kao  orijentacija, dok je situacija na terenu često drugačija.

Meril Strip, Еn Hatavej i Еmili Blant ponovo zajedno na platnu

Meril Strip, Еn Hatavej i Еmili Blant ponovo zajedno na platnu

Direktor trebinjskog preduzeća "Sirovina komerc" Srđan Radović kaže da su ponuda i potražnja smanjene u odnosu na prije nekoliko godina, ali da se ipak može reći da posla ima.

"Cijena željeza je pala, sada je 33 feninga po kilogramu, dok je lani u ovo vrijeme bila i 50. Bakar je oko 11 KM, aluminijum oko dvije, inoks 1,20 KM“, ističe Radović, dodajući da je bitno da i dalje postoji svakodnevna aktivnost.

Da tržište sirovina ne trpi jednosmjerne trendove pokazuju i podaci iz građevinskog sektora, gdje je ove godine došlo do osjetnog pojeftinjenja građevinskog čelika i drugih repromaterijala.

Direktor i vlasnik preduzeća "Jokić invest" iz Zvornika Ivo Jokić kaže da su armaturni i betonski materijali u prosjeku jeftiniji za oko 50 maraka po toni u odnosu na prošlu godinu, dok je cijena konstrukcionih čelika niža i do 100 maraka.

Uhapšen osumnjičeni za krađu novca i premlaćivanje vlasnika

Uhapšen osumnjičeni za krađu novca i premlaćivanje vlasnika

"Svako pojeftinjenje mnogo znači, jer manji troškovi u nabavci materijala direktno utiču na konkurentnost firmi na tržištu“, kazao je Jokić.

Sada su, tvrdi on, u boljoj poziciji da koriguju cijene i na taj način ostanu u trci. Prema njegovim riječima, cijene u stambenoj izgradnji trenutno su stabilizovane, a u narednom periodu ne očekuje se njihov rast.

"Naprotiv, moguće je čak i blago sniženje, jer pojeftinjenje ulaznih sirovina neminovno povlači i korekciju cijena nekretnina“, rekao je Jokić.

Čeličane

Ivo Jokić kaže da su sekundarne sirovine značajno pojeftinile, ali da to nema direktan odraz na građevinski sektor u onoj mjeri u kojoj se očekuje.

"Tržištem sekundarnih sirovina, posebno otpadnog željeza, u velikoj mjeri upravljaju čeličane u smislu kolikim kapacitetom rade i koliko im je tog materijala potrebno. Zbog toga i pored pada cijena sekundarnih sirovina, građevinski sektor to ne osjeti punim intenzitetom“, pojasnio je Jokić.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: