Potrošački centar izvještava o novom talasu „phishing“ prevara koji je posebno usmjeren na klijente Šparkase banke. U e-mailovima koji izgledaju uvjerljivo i autentično, prevaranti traže da se potvrde lični korisnički podaci. Poruke su izrađene u dizajnu Šparkase banke i sadrže poveznicu koja vodi na lažnu internetsku stranicu.
Nova opomena iz Šparkase: Milionima klijenata prijeti finansijski gubitak
Cilj prevaranata je prikupiti osjetljive informacije kao što su pristupni podaci za online bankarstvo, brojevi računa ili informacije o kreditnim karticama. S tim podacima mogu neovlašteno pristupiti računima i prouzrokovati finansijsku štetu. Posebno je opasno što napadači u e-mailu vrše pritisak na korisnike spominjući blokadu računa ili ograničen pristup.
Kako prepoznati lažni e-mail i prevaru? Potrošački centar i Šparkase savjetuju na šta obratiti pažnju:
Obraćanje poput „Poštovani korisniče“ ili „Poštovana korisnice“
Sumnjiva ili nepoznata adresa pošiljaoca
Poziv da se klikne na poveznicu i unesu podaci
Nedostatak logotipa Šparkase banke u e-mailu
Što učiniti u slučaju prevare?
Ako ste zbog phishing poruke dali svoje podatke, odmah kontaktirajte svoju poslovnicu Šparkase kako bi radnik mogao blokirati pristup online bankarstvu. Besplatan broj za hitno blokiranje u Njemačkoj je 116 116.
Ovaj broj koristi ne samo Šparkase, već i druge banke, poput Volks- und Raiffeisenbanken, Deutsche Bank, Commerzbank i Postbank.
Za blokadu kartice ili pristupa računu biće potrebni sljedeći podaci:
Ime vlasnika kartice i datum rođenja (za provjeru identiteta)
Naziv banke ili bankovni broj (BLZ)
Broj računa ili IBAN
Phishing prevara kod korisnika Šparkase: Potrošački centar prima dojave
Ako primite sumnjiv e-mail s pozivom na potvrdu podataka, ni u kojem slučaju nemojte klikati na poveznice niti davati lične podatke. Sumnjive e-mailove možete prijaviti na adresu: phishing@verbraucherzentrale.nrw. Dodatnu sigurnost pruža i poziv vlastitoj poslovnici Šparkase, koja može potvrditi je li upit legitiman.