Proizvođači pšenice ni ove godine nemaju zagarantovanu cijenu ni siguran otkup, već su prepušteni tržištu i volji mlinara, s obzirom na to da, kako tvrde nadležni, niko ne može biti uslovljen da odredi cijenu berzanske robe kao što je pšenica.
Na jučerašnjem sastanku u Banjaluci, kojem su prisustvovali predstavnici resornih ministarstava, Grupacije ratarstvo i mlinsko-pekarske industrije, kao i udruženja poljoprivrednika, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić poručio je da je pšenica berzanska roba, zbog čega ne mogu nikoga usloviti da je otkupljuje po određenoj cijeni.
"Cijena zavisi od kvaliteta, koji je presudan i u mlinsko-pekarskom sektoru i kod onih koji proizvode za sopstvene potrebe", rekao je Minić, naglasivši da se cijene kreću u rasponu od 34 do 45 feninga po kilogramu.
On je predložio uvođenje mjere koja bi povezala otkup sa podsticajima te naglasio potrebu da mlinsko-pekarski sektor u okviru poslovanja ima obavezu otkupa od deset do 25 odsto domaćeg proizvoda.
"Na taj način bismo stvorili neophodnu vezu između proizvođača pšenice i prerađivača", dodao je on.
Minić je poručio da će resorno ministarstvo nastojati da podsticaji za proizvodnju pšenice budu isplaćeni već u julu te podsjetio da nikada nije bilo više ulaganja u poljoprivredu Srpske nego u posljednjih šest do sedam godina.
Predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Branimir Andrić rekao je da je proizvodnja pšenice strateška stvar svake zemlje pa i Srpske, koja na prijavljenih 50.000 hektara i sa prosječnim prinosom od šest tona, može zadovoljiti svoje potrebe.
"S druge strane FBiH neće moći da zadovolji svoje potrebe jer zavisi od uvoza i manja je proizvodnja nego u Srpskoj", rekao je Andrić, koji smatra neprihvatljivom inicijativu da bude zabranjen uvoz pšenice. On kaže da se na sastancima može usaglasiti zadovoljavajuća cijena i za proizvođače i za otkupljivače.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković izjavio je da sastanak predstavnika poljoprivrednika, prerađivača i nadležnih institucija nije donio ništa novo u odnosu na prethodne godine.
"Nije bilo posebnih usaglašavanja. Mlinari ostaju pri svojim zahtjevima u pogledu kvaliteta i cijene. Spremni su da plate samo onaj kvalitet koji odgovara mlinsko-pekarskom sektoru, dok poljoprivrednici nisu zadovoljni ponuđenom cijenom ispod 40 feninga", naglasio je Marinković.
On je kao konstruktivan zaključak sastanka istakao dogovor da za narednu sezonu, odnosno jesenju sjetvu, bude obezbijeđen sjemenski materijal sorti koje zadovoljavaju kriterijume prerađivača, sa većim sadržajem proteina, glutena i hektolitarskom masom.
"Očekujemo da ćemo u saradnji sa dobavljačima obezbijediti dovoljne količine sjemena kvalitetnijih sorti, da bismo proizveli pšenicu koja je zaista tražena na tržištu", dodao je on.
Marinković je podsjetio da je još jesenas upozorio na to da poljoprivrednici siju na sopstveni rizik, jer nemaju garanciju ni za otkup ni za cijenu.
"Sada se sve svodi na to da će kupci platiti onoliko koliko smatraju da vrijedi, a proizvođači treba da odluče hoće li prodati ili ne. To je realnost koju živimo", rekao je on.
Istakao je da je pšenica strateška kultura te da se njen značaj jasno pokazao u vrijeme globalnih kriza.
"Uvijek je ključno da država raspolaže dovoljnim količinama pšenice da bi obezbijedila prehrambenu sigurnost stanovništva. Sve drugo je relativno, a mi treba sami da kreiramo rješenja", poručio je Marinković.
Podsticaji
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, posredstvom Agencije za agrarna plaćanja isplatilo je juče 2,53 miliona KM za podsticaje. Isplaćen je novac za regresirano dizel-gorivo za jul i avgust 2024. godine u iznosu 1.384.429 KM, podrška kontroli kvaliteta stočne hrane u iznosu 150.000 KM, saopšteno je iz resornog ministarstva. Isplaćena je i podrška investicijama u navodnjavanju u iznosu 626.085 KM, podrška mjerama zaštite zdravlja životinja u iznosu 373.659 KM.