Zimbabve

Više od 120.000 zaraženih malarijom: Smrtnost tri puta veća nego prošle godine

  • 19.07.2025. 12:12

Zimbabve se ponovo bori s pošasti koja je trebala biti pod kontrolom. Prema pisanju britanskog ''Gardijana'', broj slučajeva malarije u toj zemlji tokom 2025. naglo je porastao na gotovo 120.000, dok je 334 ljudi izgubilo život, što predstavlja utrostručenje smrtnosti u odnosu na isti period prošle godine.

Uzrok je povlačenje pomoći Sjedinjenih Američkih Država, posebno sredstava koja su stizala putem Programa predsjednika SAD-a za borbu protiv malarije (PMI). Ta sredstva su godinama osiguravala prevenciju, distribuciju zaštitnih mreža, terapiju i istraživanja. Ali od početka 2025, Trampova administracija povukla je gotovo polovinu ukupne pomoći, prenosi Gardijan.

Priveden pomoćnik direktora kancelarije za KiM zbog izjave nakon pomena žrtvama

Priveden pomoćnik direktora kancelarije za KiM zbog izjave nakon pomena žrtvama

Umire sistem pomoći

Posebno je pogođen istraživački program Zento na Afričkom Univerzitetu u Mutareu, koji je bio ključan partner državnom sistemu nadzora i prevencije malarije. Bez tog nadzora, broj izbijanja epidemije skočio je sa 1 na čak 115 u godinu dana. U prva četiri mjeseca ove godine, slučajevi su porasli za 180 posto, a broj smrtnih ishoda za 21 posto.

Organizacije poput Svetske zdravstbene organizacije, Malaria Konzorcijuma i Amref Helt Afrika upozoravaju da je Zimbabve samo početak ozbiljnijeg trenda – i da bi, ukoliko se ovakvi rezovi nastave, do 2030. moglo biti između 1,8 i 2,5 miliona dodatnih smrtnih slučajeva godišnje na afričkom kontinentu.

USAID je do sada bio vodeći finansijer borbe protiv malarije u Africi, ali se nakon političke promjene smanjuje skoro 47 posto fondova. Distribucija 600.000 mreža za zaštitu od komaraca je obustavljena, lijekova i dijagnostičkih sredstava nedostaje, a bolnice su preopterećene i kadrom i kapacitetima.

Djevojka pokušala da spasi mače, pa se popela na drvo

Djevojka pokušala da spasi mače, pa se popela na drvo

Zavisnost od donacija

''Moramo smanjiti zavisnost od donacija i ozbiljno uložiti u vlastite zdravstvene sisteme'', upozorio je bivši ministar zdravstva Zimbabvea dr Henri Madzorera.

Vlada u Harareu pokušava mobilizovati dodatna sredstva iz budžeta i hitno apeluje na međunarodne donatore. No, zdravstveni radnici na terenu upozoravaju – bez sistemske rekonstrukcije i stabilnog finansiranja, Zimbabveu prijeti ne samo epidemija malarije, nego i lančani kolaps javnog zdravstva.

''Malarija je samo početak. Povlačenje pomoći ne gasi samo lampice u laboratorijama – gasi nadu u opstanak cijelih zdravstvenih sistema'', upozorava Gardijan. 

Pratite nas i putem Vibera