Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да ће на предстојећем састанку на високом нивоу, који ће бити одржан 5. децембра у Бриселу, рећи да се БиХ мора ослободити колонијалне управе, да је неприхватљиво толико мијешање странаца у унутрашње ствари или да је и званично прогласе протекторатом, па нека раде шта хоће.
Додик је констатовао да БиХ већ иде ка мирном распаду, те да ни послије 30 година од највеће војне и политичке операције Запад није успио да направи одрживу БиХ и зато су овдје и даље као колонизатори.
"САД су увеле санкције свим људима из државног врха, њихова колонијална управа доноси законе и то само показује да нису успјели да створе државу какву су жељели. Још 1995. у оптицају су биле двије концепције. Прву је заступала државна секретарка Медлин Олбрајт и преточена је у Дејтонски споразум, са идејом да се у другој фази, кад се успостави мир, уз међународну интервенцију изгради друштво по принципу 'једна држава - једна нација'. Другу је заступао савјетник за националну безбједност Сенди Бергер, који је предлагао да се од БиХ направе три државе, с тим да се из подјеле изузме простор под ратним дејствима и да се након пет година људи који тамо живе изјасне коме ће да се припоје. (Бил) Клинтон се одлучио за први приједлог, уз опаску да увијек има времена да се примијени друга опција", појаснио је Додик.
Он је подсјетио да је неколико година касније, као предсједник Владе Републике Српске био у Вашингтону када је замјеник државног секретара Николас Брнс организовао састанак са Харисом Силајџићем, који му је рекао да није задовољан и да се у БиХ не спроводи оно што је договорено.
"Брнс му је одговорио: 'Зар не видите да то радимо'. На том састанку сам схватио да је требало да послужим само као декор за њихов договор и преузимање надлежности. И у том треба тражити генезу мог односа према Западу. Нисам дозволио да се укине полиција Републике Српске и формира заједничка полиција БиХ и од тада почињу моји проблеми са Американцима", нагласио је предсједник Српске за београдски недјељник НИН.
Он је рекао да је тада као премијер пристао на укидање полиције Републике Српске настао би хаос и од Републике Српске би остала само празна љуштура.
"Данас траже да сва јавна имовина припадне БиХ и да се она да ентитетима на коришћење. Па ко је луд да то дозволи? У Уставу изричито пише да само оно што је изричито дато БиХ, припада БиХ, а нигдје не пише да се то односи и на имовину", навео је Додик.
Он је подсјетио да је тако основан и Уставни суд БиХ, а неизвршавање његових одлука проглашено је за кривично дјело.
"Тиме се наставља разградња Дејтона, а ми само настојимо да задржимо права добијена међународним уговором", указао је Додик.
На питање одакле увјерење да ће 2030. године бити први предсједник самосталне Републике Српске и на чију помоћ рачуна, ако и Александар Вучић подржава територијални интегритет БиХ, Додик је одговорио да би једино смањио рок и рекао да ће се то десити и прије 2030.
"Никад нисмо имали више пријатеља него што их имамо данас, а неке ствари ће тек да се мијењају. Европски парламент тражи да се одлуке у ЕУ доносе већином гласова и да се обустави пријем нових чланова док се тај систем одлучивања не промијени. И ко ће остати у ЕУ ако ће државе морати да спроводе и одлуке за које нису гласале? Што би наш народ рекао - липши магарче до зелене траве", рекао је Додик.
На питање да ли планира да обори рекорд Мила Ђукановића, јер је, са краћом паузом, у Републици Српској на власти од 1998. године, Додик је одговорио да 2001. није добио изборе и није био у власти, док је на свим осталим побиједио, те да ће свакако побиједити и на сљедећим.
"Чак и не зато што бих ја то хтио, већ зато што је, како каже Америка, БиХ 'недовршена држава', па не могу да одем док се тај посао не заврши. БиХ је 'испреговарана' земља, није створена на бази емоција људи који ту државу желе. Те емоције постоје у Републици Српској, али не и на нивоу БиХ. Тако смо дошли до зида. И ми, и Американци, и видјећемо како ће се то рјешавати", рекао је Додик.
Он је нагласио да је БиХ колонијална земља, а борба против колонијализма обично захтијева дуговјечне лидере.
"Јавне финансије Српске су уравнотежене“
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да су јавне финансије Српске уравнотежене и да је укупан дуг неупоредиво нижи него у многим развијеним земљама.
Додик је навео да се сваких неколико мјесеци пласирају дезинформације да ће Република Српска банкротирати, због чега је недавно рекао да ће се то прије десити Њемачкој него Српској.
Говорећи о могућностима Српске да на тржиштима капитала емитује еврообвезнице, Додик је за магазин НИН рекао да је Српска у контакту са берзама у Шангају, Пекингу и још неким, а олакшавајућа околност је што је већ била присутна на берзама у Бечу и Лондону.
"У нормалним ситуацијама уобичајено је да инвеститори, кад им се уредно плаћају обавезе, репрограмирају дуг. Ми смо на Бечкој берзи емитовали еврообвезнице прије пет година, у међувремену су камате значајно повећане тако да смо купце морали да исплатимо, да би они новац даље пласирали по већим каматама. Због правила берзе нисмо могли на исте пласмане да уговарамо више камате и били смо присиљени да у јуну вратимо 300 милиона марака, што је био озбиљан новац за Републику Српску. Успјели смо, упркос неким опструкцијама, које су ишле дотле да је од неких банака тражено да не финансирају Републику Српску", рекао је Додик.
Додик је рекао да је захвалан Србији која је у једном тренутку опште хајке на Српску, преко неких финансијских институција, откупила дио еврообвезница које су раније емитоване и тиме помогла Српској, те истакао да и у наредном периоду очекује помоћ Србије јер Српска своје обавезе редовно сервисира.
"Нисмо ми, дакле, тај новац добили на поклон, већ враћамо и дио главнице и припадајуће камате. Све земље излазе на међународно тржиште, а пошто смо ми спријечени у томе, принуђени смо на овакве аранжмане. А да је стање боље него што неки мисле свједочи и то што смо се ових дана договорили да пензије уместо 10. јануара, исплатимо 5. јануара, прије Божића", рекао је Додик.
Предсједник Републике је навео да је његов приједлог да се минималац у Српској повећа на 1.050 КМ јер је добра плата мотив да људи не оду из земље.
Додик је рекао да је његов приједлог да се минималац повећа на 1.050 КМ, с тим да обухвати и регрес, топли оброк и друга лична примања.
"Ја то не могу да наметнем и о томе би требало да се договоре Влада, послодавци и синдикати. Добра плата је једини мотив да људи не оду из земље, а привреда се ионако жали да би раднике требало да увозимо јер их нема довољно", рекао је Додик.
Говорећи о одлуци Министарства финансија САД да на листу санкција стави и његовог сина и кћерку и њихове четири фирме, Додик је рекао да ништа из образложења санкција није истина.
"Сили попут САД проблем је један ресторан у Бањалуци, у коме се све ради легално и у који не долазе људи из криминалног миљеа. А доказом корупције се сматра то што службеник из Владе оде тамо да попије пиће. Зашто не покрену поступак пред судом и докажу те оптужбе? Ми нисмо мафијашка породица. Кад је 1990. дозвољено оснивање приватних фирми, имали смо највеће приватно предузеће у бањалучкој регији. Никада нисмо били сиромашни, 20 година се прича да сам лопов и криминалац, а никад ниједан поступак није покренут", рекао је Додик.