Zvornik

Na Crnom vrhu služen parastos za 11 stradalih Srba

  • Извор: СРНА
  • 10.09.2022. 13:05

Na Crnom vrhu kod Zvornika danas je obilježeno 30 godina od stradanja 11 pripadnika Vojske Republike Srpske, Ministarstva unutrašnjih poslova i civila, koje su 10. septembra 1992. godine iz zasjede ubili pripadnici muslimaniskih snaga iz Srebrenice i Kamenice.

Tim povodom služen je parastos, položeni su vijenci i prislužene svijeće na spomen-ploču.

Predsjednik Gradske organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Zvornika Milivoje Marković podsjetio je da su na dijelu magistralnog puta Zvornik-Tuzla, na lokaciji Crni vrh, srebrenički i muslimani iz zvorničke Kamenice presjekli kolonu vozila koja se kretala iz pravca Capardi prema Zvorniku.

"U koloni vozila toga 10. septembra 1992. godine ubijeno je pet pripadnika Vojske Republike Srpske, dva pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i četiri civila, od kojih niko nije bio naoružan. Spaljeno je više kamiona i automobila, dok su isti dan u širem rejonu poginula još tri pripadnika Vojske Republike Srpske", podsjetio je Marković.

Ističući da se i poslije 30 godina od zločina okupljamo na ovom mjestu stradanja, odajući počast nevino nastradalim licima koja su tom momentu bila samo putnici u koloni vozila, Marković je rekao da su taj zločin iz zasjede izvršili muslimani iz Srebrenice i zvorničke Kamenice duboko u unutrašnjosti Republike Srpske.

On je naglasio da se predmet "Crni vrh", koji je dokumentovan, nalazi u ladicama Tužilaštva BiH koje, izgleda, nije zainteresovano za pokretanje istrage o ovom zločinu.

"Začuđujuće je da ni poslije 30 godina od zločina u kojem su stradale nevine srpske žrtve pravosudne ustanove BiH još nisu otvorile ovaj predmet", smatra Marković.

Marković je podsjetio da su u napadu na kolonu vozila na Crnom vrhu ubijena lica iz Rogatice, Olova, Sokoca, Istočnog Sarajeva i Zvornika i naglasio da se ovaj zločin ne smije nikada zaboraviti.

On je podsjetio da je početkom septembra 2010. godine na lokaciji stradanja podignuta spomen-ploča posvećena nevino ubijenim srpskim žrtvama i otkrivena na dan stradanja 2010. godine, da bi je samo šest dana kasnije polomila i skrnavila nepoznata lica.

"Nedugo zatim, iste godine, nepoznata lica su odnijela sto i klupe koje su bile postavljene oko spomen-ploče, te isječeni lanci i metalne cijevi kojima je bilo ograđeno spomen-obilježje", podsjetio je Marković.

Marković je rekao da je početkom septembra 2012. godine Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Zvornik, uz pomoć opštine i lokalne Boračke organizacije, postavila novu spomen-ploču većih dimenzija, sa urađenom betonskom ogradom i betonskim stolicama i klupama.

"Po drugi put postavljena spomen-ploča je 18. avgusta 2014. godine oskrnavljena, odnosno potpuno je polupana, da bi nedugo zatim bila postavljena i treća ploča koja je, na svu sreću, do sada netaknuta", rekao je Marković.

On je rekao da je svaki vandalizam nad ovom spomen-pločom prijavljen policiji.

Parastos je služilo mjesno sveštenstvo, a vijence su položile porodice poginulih, predstavnici Gradske organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Gradske boračke organizacije, Gradskog udruženja ratnih vojnih invalida, predstavnici Policijske uprave, grada Zvornika i opštine Osmaci.

Parastosu su prisustvovali gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović i načelnik opštine Osmaci Radan Sarić.

  • 10:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 10:55 Серија: Истине и лажи (12+)

    Серија, која је доживљела велики регионални успјех, и даље је на самом врху гледаности, у вама ће сигурно измамити најискренија осећања, а препрекама, динамиком и напетим развојем судбина ликова, 'купиће вас' и постати ваша омиљена домаћа серија.

  • 11:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 12:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:15 Емисија: Народ Прича (Р)

    Ауторска путописно-репортажна емисија новинарке Биљане Стокић, откриће вам шта срце народа прича о Српској, о традицији и историји наших градова и села, о њиховој свакодневици и борби за очување правих вриједности, марљивом раду, вјери, и љубави према њиховој и нашој, отаџбини.