Зукан Хелез не престаје да се бави Републиком Српској. Овај пут засметао му је Центар за развој пољопривреде и села на Мањачи. У допису који је прије десетак дана послао Центру, тражи је његово измјештање са ове локације, јер је, како наводи, Мањача перспективна војна имовина, која припада БиХ.
"Позивамо вас да у року од 90 дана, од дана запримања овога акта, напустите непокретности и просторе које користите. У супротном, бићемо принуђени покренути судски поступак за поништење спорног Уговора о пословно-техничкој сарадњи, са захтјевом за накнаду штете коју трпимо", стоји у Хелезовом допису.
Нема ништа од тога, одговарају из Центра за пољопривреду и развој села. Имовинско-правни односи на овој локацији нису у потпуности ријешени.
"Дошло је до формирања заједничких оружаних снага БиХ и никада нико није извршио разграничење некадашње имовине, која се и данас у земљишно књижним изводима води 1/1 на СЗНО Београд“. Перспективна војна имовина у имовинско-правном смислу нема никакву тежину. Министар Хелез и министарство одбране не могу се осјећати власником имовине, која је на 49 простора бивше БиХ, који припада ентитету Република Српска, каже Драшко Илић, директор центра за развој пољопривреде и села Бањалука.
Илић подсјећа да је још у вријеме Југославије на Мањачи била војна установа која се бавила економијом и производњом хране. 2005. године, Влада Републике Српске овај простор додијелила је Граду Бањалука на коришћење, и то на неодређен период. Хелезов потез сматра чистом провокацијом.
„Захтијеваћу да већ једном ријешимо питање ове локације и да видимо шта је то што, заиста, треба Оружаним снагама Бих и шта је то Република Српска унијела у заједничке Оружане снаге. Ово је за мене један провокативни акт, који је исцениран политичким дешавањима и превирањима у БиХ, каже Илић.
Илић каже да је о Хелезовом допису информисао надлежне у Граду Бањалука и Влади Српске. Из Града се по овом питању нису оглашавали, иако је Центар у њиховој надлежности. Наш саговорник наглашава и да су у посљедње двије деценије уложена значајна средства у развој пољопривреде на Мањачи, тако да никакво исељење не долази у обзир.