Нисам против постојања Суда и Тужилаштва на нивоу БиХ, ако раде по законима који су у складу са Уставом БиХ, а не одлукама Кристијана Шмита, јасан је Милорад Додик.
У Уставу пише једно, а у пракси, каже Додик, постоје наметнути закони. Немогуће је прихватити да у име три конститутивна народа који живе у БиХ постоји правосудна институција која се понаша и пресуђује по одлукама странца. Зато Суд, Тужилаштво и СИПА морају ићи на дневни ред.
''Суд, Тужилаштво, ја нисам против да на нивоу БиХ буде један ниво Суда и Тужилаштва за законе које доносе по Уставу БиХ, а не по одлукама које намеће Кристијан Шмит. Ја сам против тог неуставног Суда и Тужилаштва. Хоћете да договоримо да имате Суд, хоћете. Ја сам спреман да се договорим. Да ли ово није рационално?'', рекао је предсједник Републике Српске, Милорад Додик.
Чињеница је да Суд и Тужилаштво у континуитету не раде по Уставу. Нигдје у свијету, појашњавају правници, под кривично дјело не може да се подведе обављање уставних обавеза предсједника државе. Кристијан Шмит је Суд и Тужилаштво гурнуо у амбис неуставности и незаконитости.
''Устав у материјалном смислу јесте и Анекс 10 Дејтонског мировног споразума који не препознаје Кристијана Шмита као високог представника, они су као таквог покушали да га озаконе, као таквог да га прихвате. Тамо гдје не влада Устав и Закон, оно што предсједник каже, тамо царује безакоње, а ми бисмо рекли у БиХ, тамо царује Кристијан Шмит,'', изјавио је асистент на Правном факултету и савјетник предсједника Републике Српске, Марко Ромић.
До одређених додирних тачака у којима ће се десити релаксација односа мора доћи, сматрају политиколози. Те додирне тачке су управо Суд и Тужилаштво. Морају, каже Филип Матић, радити по законима које доносе представници народа који живе у БИХ.
''Али је јако важно да они свој посао раде по закону, односно законима које доносе представници три конститутивна народа у БиХ, а не да оне долазе по било чијој инструкцији са стране. И наравно оно што је у будућности важно за Републику Српску и Србе јесте да све могуће пресуде које буду политички мотивисане буду медијски пропраћене да оне добију пажњу јавности. Јасно је да се против Милорада Додика води политички процес због непоштивања Шмитових одлука. Политички процес су и потјерница и мјере притвора за Додика, Стевандића и Вишковића за, наводни, напад на уставни поредак БиХ што је и Интерпол утврдио. Утврдио је и ВСТС да није прекршен закон о кривичном поступку у случају Додик, што је сарајевска чаршија инсинуирала након што су предсједнику Српске укинуте мјере притвора и потјерница. Дакле, само по Уставу и без судских одлука које, у ствари, доноси странац. Чим то сарајевској котлини постане јасно, биће лакше'', поручио је политиколог Филип Матић.