U njihovom vlasništvu od 2016.

Muzej koji čuva kultnu haljinu Monroe stao u odbranu Kardashian: Ona je nije oštetila

  • Извор: Кликс
  • 17.06.2022. 11:45

Nakon što je Kim Kardashian optužena da je "trajno oštetila" kultnu haljinu Marilyn Monroe - koju je ove godine pronosala na Met Gali, u njenu odbranu stalo je osoblje muzeja koje posjeduje ovaj jedinstveni komad odjeće.

Pronosavši dragocjenu haljinu, za koju je ujedno izgubila 7 kilograma, Kardashian je izazvala brojne reakcije javnosti, a među kojima su najučestalije bile kritike.

One su postale još intenzivnije nakon fotografija kolekcionara Scotta Fortnera koje pokazuju oštećenja nakon njenog nošenja, a o svemu se sada oglasio i muzej Ripley's Believe It or Not! u čijem je haljina posjedu od 2016. godine.

"Kim Kardashian je na stepenicama Metropolitan Muzeja na ovogodišnjoj Met Gali izazvala popriličnu pometnju, no Ripley's Believe It or Not! jednu stvar može reći sa sigurnošću - ona nije nanijela štetu čuvenoj haljini Marilyn Monroe", izjavilo je osoblje.

Budući da je originalnu haljinu nosila jako kratko, insistirali su kako je za to vrijeme nije mogla oštetiti.

"Kim je žestoko osporavana zbog kultne haljine, ali činjenica je da ona ni na koji način nije oštetila odjevni predmet za kratko vrijeme koliko je nosila. Od dna stepenica, gdje je Kim odjenula haljinu, do vrha gdje je vraćena, haljina je bila u istom stanju u kojem je iznajmljena", zaključila je za TMZ potpredsjednica izdavaštva i licenciranja Ripleya Amanda Joiner.

Ripley je uputio kako ono stanje haljine datira iz 2017. godine, a naveli su kako je "više šavova pokidano i pohabano, što ne čudi s obzirom na delikatan materijal".

Takođe, istakli su kako "nisu platili Kim da nosi haljinu", kao ni da ona njima nije ponudila novac za isto, već je u ime kompanije odlučila dati donaciju dvije dobrotvorne organizacije.

Već ranije, Ripley je insistirao da su poduzeti svi koraci kako bi osigurali da haljina ne bude oštećena dok je Kim bude nosila, no, mnogima je ovo svejedno bilo neprihvatljivo.

Fortner je izjavio kako je muzej postupio "neodgovorno" pozajmivši komad odjeće koji je okarakterisan kao "najpoznatiji na svijetu".

"Ovo nije samo haljina. Ovo je kulturna ikona. Ovo je politička ikona. Ovo je holivudska ikona. Ovo je dio američke historije od događaja koji se dogodio prije 60 godina i trebalo ga je arhivirati i sačuvati i o njemu se brinuti", rekao je on tada.

Muzej je haljinu kupio za 4,8 miliona američkih dolara, a ona se obično čuva u zamračenom trezoru s kontroliranom temperaturom na 40 do 50 odsto vlažnosti.

Тагови: