"Маскирајући агенс"

Шта је ''допинг'' ХЦТЗ због којег је суспендована репрезентативка Србије Милица Николић?

  • Извор: Б92
  • 10.07.2025. 14:23

Репрезентативка Србије у џудоу, Милица Николић, суспендована је на годину дана због кршења допинг правила.

Медији наводе да је код репрезентативке Србије пронађено присуство забрањене супстанце хидрохлортиазид, која се сматра за такозвани „маскирајући агенс“.

Шта је заправо хидрохлортиазид?

Хидрохлортиазид (ХЦТЗ) је диуретик средње јачине, односно лијек за избацивање вишка течности, који дјелује тако што подстиче бубреге да уклоне воду и со из тијела. Углавном се користи за:

  • снижавање високог крвног притиска,
  • лијечење отока (едема) изазваног срчаним, јетреним или бубрежним болестима,
  • у појединим случајевима, као додатна терапија код хроничног задржавања течности,
  • код благе срчане инсуфицијенције,
  • у превенцији калкулозе код идиопатске калциурије,
  • у превенцији нефрогеног дијабетеса инсипидуса.

За већину пацијената, посебно старијих, ХЦТЗ је дио редовне терапије, доступан је у апотекама и релативно безбједан ако се користи под надзором љекара.

Најчешће могуће нуспојаве хидрохлортиазида су: слабост, хипотензија, неравнотежа електролита, хипокалијемија, хипергликемија, хиперурикемија, импотенција, панкреатитис, вртоглавица, инсуфицијенција бубрега, интерстицијални нефритис, еритема мултиформе, мишићни спазам.

Хидрохлортиазид убрзава излучивање урина и смањује концентрацију других супстанци у урину. То је и средство које спортисти користе за брзо мршављење губитком воде, што је неретка тактика у спортовима у којима постоје тежинске категорије.

Зашто је хидрохлортиазид забрањен спортистима?

Иако је један од најчешће коришћених лијекова за лијечење високог крвног притиска, хидрохлортиазид се посљедњих година све чешће налази на листама забрањених супстанци у професионалном спорту.

Иако на први поглед дјелује као безопасан диуретик, његово присуство у тијелу спортиста „подиже црвене заставице“ код антидопинг агенција широм свијета.

Иако сам по себи не повећава физичку снагу, издржљивост или брзину, хидрохлортиазид је забрањен у спорту јер може послужити као агенс за маскирање других забрањених супстанци. То значи да спортиста може покушати да помоћу овог диуретика „испере“ трагове допинга из организма, односно смањи концентрацију супстанце у урину и тако избјегне детекцију на допинг тесту.

Китови убице нуде храну људима, али зашто? Научник снимио мистериозно и необјашњиво понашање у мору

Китови убице нуде храну људима, али зашто? Научник снимио мистериозно и необјашњиво понашање у мору

Због тога је Свјетска антидопинг агенција (WADA) сврстала хидрохлортиазид у групу забрањених супстанци под категоријом диуретика и маскирајућих агенаса. Налази се на WADA листи током читаве године, без обзира на то да ли је ријеч о такмичарском или вантакмичарском периоду.

За обичне пацијенте, хидрохлортиазид је важан и користан лијек, који се свакодневно користи за лијечење озбиљних здравствених проблема. Међутим, у свијету професионалног спорта, његова употреба без дозволе и транспарентности може довести до озбиљних посљедица.

Уколико спортиста заиста има медицинску потребу за ХЦТЗ-ом, неопходно је да то пријави и документује путем WADA протокола. У супротном, и оно што дјелује као обична терапија може скупо коштати једног спортисту.

Ово никада не смијете да радите: Папир за печење је међу најопаснијим стварима у кухињи

Ово никада не смијете да радите: Папир за печење је међу најопаснијим стварима у кухињи

Подсјетимо, Милица Николић је суспендована 3. јуна 2025. на годину дана, наводи се у дијелу сајта Антидопинг агенције Србије гдје се налази списак лица којима тече забрана.

Николић је представљала репрезентацију Србије на Олимпијским играма у Токију и Паризу, а у каријери је освојила двије титуле првака Европе до 23 године — 2015. године у Братислави и 2016. у Тел Авиву.

(б92)

Пратите нас и путем Вибера