Вјерници Српске православне цркве данас прослављају Петровдан, празник посвећен Светим апостолима Петру и Павлу. Ово је такозвани непокретни празник који се увијек прославља 12. јула и важи за један од 15 највећих празника у хришћанству ког прате бројни обичаји.
Петровдан је празник посвећен првим проповједницима хришћанства, Светим апостолима Петру и Павлу, најближим ученицима Исуса Христа. Свети Петар био је први бискуп Рима, а вјерује се да му је Христ дао кључеве небеског царства. Овај празник у Србији прате бројни обичаји, како уочи Петровдана, тако и на сам дан празника.
Према хришћанском учењу, цар Нерон је наредио да Петар буде разапет на крсту. Како је сматрао да није достојан да буде распет као његов учитељ Исус Христ, Свети апостол Петар је тражио да га разапну са главом надоле. И Светог апостола Павла такође је убио цар Нерон, али како је он био римски држављанин, није разапет, већ му је одрубљена глава истог дана кад је убијен и Свети апостол Петар.
Народно вјеровање каже да је Свети Петар са Светим Савом замијенио вериге, па се због тога дешава да су на Савиндан дани топли, а око Петровдана свежи, као што је то случај ове године.
Такође, у народу постоји вјеровање да Свети Петар чува стуб на коме су Земља, небеска слама (Млијечни пут) и небески крст (сазвежђе Лабуда). У давна времена наши преци су на Петровдан раном зором стоку прскали водом да би била здрава, а чобани су плели вијенце и стављали их биковима на рогове.
Обичаји на Петровдан
Дјевојке које су на Ивањдан посадиле жито, на Петровдан гледају како је израсло; ако су израсле клице које су се савиле као прстенови, ове године ће се сигурно удати.
Петровдан је црвено слово у црквеном календару - не ради се у пољу, а жене не раде веће кућне послове.
Народно вјеровање каже да се до Петровдана јабуке не сијеку ножем, јер би могао да падне град који ће уништити усјеве. Тај обичај се везује за вјеровање да на Петровдан Свети Петар дијели јабуке дјеци на оном свијету.
Због тога је у неким дијеловима Србије опстао обичај да се носе јабуке на поклон првим комшијама, као и у цркву на освећење. Вјерује се да ће свако ко на Петровдан некоме поклони јабуку бити срећан цијеле године.
Обичај је, такође, да се у свим православним кућама прави петровача - посебна пита са јабукама која је увијек посна. Некад се ова пита правила искључиво од јабука које се зову петроваче, али се временом тај обичај изгубио, па домаћице праве питу од било које сорте јабука по овом рецепту.