Храброст и јунаштво два су епитета која се везују за Невесиње. Тако је то пуних 150 година од када је пукла чувена Невесињска пушка.
Опалила је на окупатора у селу Кракови, потомци хероја наравно поносни.
"Поносан сам пуно, јер они су освијетлили образ не само Невесиња и Херцеговине него и добар дио Балкана", каже Мико Јонлија, из села Крекови.
"Чувамо традицију и ми и наша дјеца и наредне генерације ће све то чувати. Све ћемо чувати са поносом", прича Бошко Савић, из села Крекови.
"Поносни смо наравно. Велика ствар је урађена, читајући неке историјске књиге примијетио сам да је након Француске револуције ово најзначајнији догађај који се десио у Европи читавој", истиче Срђан Савић, из села Крекови.
Тај јуначки пуцањ далеко се чуо. Уздрмао је цијели Европу.
"Пламен слободе који је запаљен пуцњима изнад Крекова, 9. јула 1875. пробудио је цијели Балкан па и Европу. А догађај из Невесиња и Херцеговине изненада су били у центру збивања", каже Миленко Авдаловић, начелник општине Невесиње.
Невесињска пушка пуцала је три пута, први пуцањ је промијенио карту Европе али се слобода није много задржала зато је пушка поново опалила у јануару 1882. а трећи пут је пукла 1941.
"Невесињска пушка није била пушка освете, и мржње, већ вапај и хитац српског народа у просторе слободе и достојанства, искуства све за Христа, Христа ни за шта", каже патријарх српски Порфирије.
Невесињки пуцњи одзвањају и данас. Поготово одзвања онај који каже слога је најважније. Баш зато су велики јубилеј заједно и сложно обиљежиле Српска и Србија. Слоге ће бити и даље, кажу челници који имају јасне циљеве.
"Република Српска одлучно мора да се бори за свој статус. РС мора да испоштује завјет Невесињских устанака, да живе слободно и независно, не смијемо да их преваримо, ни многе друге који су дали животе за ту свијетлу идеју. Морамо остати у градњи наше државе. Данас српски народ има своје двије моћне државе, Србију и Републику Српску", поручио је предсједник Републике Српске Милорад Додик.
"Свима који се радују нашим подјелама поручује: Србија ће остати јединствена и неподијељена и наставиће да води бригу о свим нашим сународницима. Наша снага мора бити наша слога. То је завјет Светог Саве као и жртва јунака из Херцеговачког крша", каже Ђуро Мацут, предсједник Владе Републике Србије.
Невесињски пуцњи слободе памте се и у Црној Гори.
"Њихово јунаштво неће се памтити само као локална или регионална епопеја већ историјска прекретница која је отворила источно питање како се то тада звало у европској политици и штампи. Та искра отпора која је упаљена у Невесињу 1875. није угашена, као што је то мислио тадашњи окупатор, већ је постала све снажнија, све јача и светија", каже Андрија Мандић, предсједник Скупштине Црне Горе.
150 година од Невесињске пушке обиљежено је низом манифестација. Приказан је филм, одржана свечана академија. Свету литургију је служио патријарх Порфирије за бројним владикама и свештенством. На новоизграђеном спомен обиљежју у Крековима делегације су положиле вијенце, служен је помен.