Мозаик пријатељства

Мало фирми заинтересованo за донацију хране

  • 20.07.2025. 08:47

Донације хране ослобођене плаћања ПДВ-а и даље не стижу у довољној мјери на адресе јавних кухиња и удружења у БиХ, а већином је донирају фирме које су и раније биле познате по хуманитарним активностима.

Тако је, према подацима организације "Помози.ба", од октобра 2024. до овог мјесеца путем платформе Никогладан.ба донирана храна у вриједности од скоро 100.000 КМ, што сви могу провјерити на наведеној платформи (ко је донирао, коме и шта је донирано).

Из "Помози.ба" су појаснили да су након измјене Закон о ПДВ-у, којим је донирана храна пред истек рока ослобођена плаћања ПДВ-а, наставили радити на имплементацији ове важне измјене кроз оснивање дигиталне банке хране Никогладан.ба.

"Иако у Европи постоје законски оквири за подстицање донација хране - попут француског Закона о борби против бацања хране и италијанског Закона о донацијама хране и лијекова - Никогладан.ба представља јединствену дигиталну банку хране која у реалном времену повезује донаторе с јавним кухињама и хуманитарним удружењима. Такво рјешење, у овом облику, још не постоји ни у регији нити шире", навели су.

Гастоз побједник Елите 8!

Гастоз побједник Елите 8!

Тренутно је, додају, у дигиталној банци хране регистровано 27 компанија, и више од 60 посредника у донирању, а то су јавне кухиње и удружења. 

"Компанији треба пар минута да објави шта има за донирање и има могућност да изабере коме жели донирати или само објавити, па ће се једно од удружења или јавних кухиња јавити за преузимање донације. Циљ нам је да ова платформа заживи, јер то помаже да храна долази и до оних људи који су у удаљенијим крајевима БиХ и имају мање могућности за добијање донација", додали су.

Мирослав Субашић, предсједник Удружење грађана "Мозаик пријатељства", за "Независне новине" каже да је од првог дана у тој причи, али да и даље није укључено довољно фирми које желе донирати храну ослобођену плаћања ПДВ-а.

"Био сам у Сарајеву и Бањалуци на свим могућим састанцима, и тада сам морао рећи да ту нешто није уредно. Јер, ако је донесен закон да се фирмама које то донирају врати ПДВ, зар не би требало да у свим јавним кухињама буде пуно хране? Али у пракси није тако. Веома слабо та храна долази, односно доносе је људи које познајемо и којима сугеришемо на тај закон, и њима је то добродошло, јер нам свакако помажу, а на овај начин њима се враћа ПДВ", рекао је Субашић.

Истиче да у Бањалуци има пет јавних кухиња, а на нивоу БиХ 88.

"Само у Републици Српској их има више од 30. Мали је број фирми које донирају, нпр. 'Перутнина Птуј', 'Бакина тајна', пекара 'Златно зрно' и сл.", додао је Субашић.

 

Каже да сарађују са Удружењем "Помози.ба", те истиче да они на нивоу БиХ имају донације, које  преусмјеравају у ФБиХ и РС.

"На примјер, донирани су шлепери јогурта, сокова, млијека", истиче он.

Бруталан нокаут Усика, Дубоа није знао гдје се налази

Бруталан нокаут Усика, Дубоа није знао гдје се налази

Наиме, Никола Шпирић, предсједавајући Дома народа, у четвртак је, током излагања у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ, коментаришући Приједлог закона о допуни Закона о ПДВ, који подразумијева увођење нулте и диференциране стопе ПДВ-а на основне животне намирнице, а који је усвојен, подсјетио на претходне измјене Закона о ПДВ-у на донирану храну, наводећи да су дневне уштеде овим измјенама 0,003 фенинга.

"Било би добро да када улазимо у расправе о ПДВ-у, отворимо озбиљну расправу и укључимо све оне који су битни и који по закону морају бити укључени", рекао је Шпирић.

Пратите нас и путем Вибера