Ни 15 дана након појаве бруцелозе на фарми у општини Вогошћа, 13 крава није еутаназирано, те и даље пријети опасност да се болест прошири, због чега су из ове општине од надлежних затражили да хитно реагују и уклоне заражене животиње.
Пољопривредници из ФБиХ поручују да ће пред Бајрам сигурно бити мноштво оваца заражених бруцелозом, те се питају да ли ће их тек тако оставити и пустити да се шири зараза.
Како су саопштили из општине Вогошћа, они су у понедјељак званично запримили информацију о појави бруцелозе на подручју Вогошће, због чега је Општински штаб цивилне заштите одржао ванредну сједницу.
"С обзиром на то да са даном одржавања састанка, донесено рјешење надлежне Ветеринарске инспекције није извршено због потешкоћа са уклањањем еутаназираних заражених животиња, а Законом о ветеринарству ФБиХ јасно је дефинисана надлежност по овом питању, закључено је да је неопходно да надлежни хитно предузму мјере на спречавању ширења заразне болести бруцелозе и уклањању еутаназираних и заражених животиња", наводе на страници општине Вогошћа.
Они су од надлежних кантоналних институција - Министарство привреде КС, Министарство комуналне привреде, инфраструктуре, просторног уређења, грађења и заштите околиша КС, Кантоналне управе за инспекцијске послове КС и Завода за јавно здравство КС - затражили да хитно предузму мјере и радње на спречавању ширења заразне болести бруцелозе на подручју општине Вогошћа.
Неџад Бићо, предсједник Удружења пољопривредника ФБиХ, каже да је он знао да је било 11 заражених крава, али да је могуће да су се још двије појавиле.
"То је било прије 15 дана, кад је установљена бруцелоза, након чега је наређена еутаназија. До данас то нико није извршио, краве су у штали, човјек трпи огромне губитке, јер се оне морају мусти, с тим да се млијеко пролива, а постоји опасност да се зараза прошири, но ништа се не предузима", рекао је Бићо за "Независне".
Додаје да је од ветеринара стигло обавјештење да на градској депонији нема више мјеста за одлагање животиња, као и да они траже начин да укопају заражене краве.
"Судећи по свему, изгледа да немају рјешење. Човјек у штали има више од 60 грла, и то је велики проблем, јер институције не знају и немају излаза за такве ситуације. На градској депонији је била депонија гдје су се те угинуле животиње смјештале, но више ту нема мјеста. Немам ријечи којим бих описао ово стање, јер људи сједе у институцијама, а немају рјешења за овакве проблеме", казао је Бићо.
Истиче да бруцелоза није болест која се јуче појавила.
"Она се често појави и увијек треба бити спреман. Ево, сада ће пред Бајрам бити пуно оваца које ће бити заражене бруцелозом и шта онда, треба их остављати да шире заразу? Проблем је што се бруцелоза преноси на људе, и то је врло опасна болест", истакао је Бићо.
Са друге стране, Драшко Бањац, предсједник Удружења фармера Републике Српске, наводи да још није чуо за појаву бруцелозе те да је, према његовим сазнањима, у Републици Српској нема.
"У Српској нема пријављених случајева и не би било добро да се појави бруцелоза, јер нам је ионако угрожен сточни фонд", казао је Бањац за "Независне".
Саша Бошковић, директор Канцеларије за ветеринарство БиХ, за "Независне" је кратко поручио да је на службеном путу те да ће крајем седмице имати више информација о појави бруцелозе.