Десетине хиљада српске дјеце убијене у Независној Држани Хрватској НДХ никада неће бити само број и Република Српска ће их вјечно памтити, порука је са данашњег обиљежавања Дана сјећања на дјецу убијену током геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ.
Овај датум од републичког значаја обиљежен је код спомен-костурнице у засеоку Мацуре приједорског насеља Горњи Јеловац, гдје је служен помен за невине жртве, након чега су положени вијенци и цвијеће, те одржан духовни програм.
Обиљежавању су присуствовали изасланик предсједника Републике Српске Мира Згоњанин, помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Небојша Видаковић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање и борачка и социјална питања Србије Никола Видаковић, представник руске Амбасаде у БиХ Јури Пичугин.
Помену невиној српској дјеци присуствовали су и вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић, народни посланици, градоначелник Приједора Слободан Јавор, начелници поткозарских општина, представници Борачке организације, припадници Трећег пјешадијског Република Српска пука Оружаних снага БиХ, те бројни грађани.
Изасланик предсједника Републике Српске Мира Згоњанин рекла је током обраћања да је обавеза српског народа да памти своје жртве, те да би заборав представљао другу смрт за све невино страдале.
Помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Небојша Видаковић подсјетио је да је НДХ била једина земља у свијету која је основала концентрационе логоре за дјецу.
"Више од 75.000 дјеце је према званичним подацима убијено у НДХ. Од тог броја највећи дио били су Срби", рекао је Видаковић.
У име Владе Србије обиљежавању је присуствовао државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Вукелић, који је нагласио да Србија памти усташки геноцид који се десио у Другом свјетском рату и гаји сјећање на невине жртве, посебно дјецу.
Градоначелник Приједора Слободан Јавор истакао је да је ово важан дан, када Република Српска одаје пошту и исказује поштовање према недужно страдалој дјеци.
У Горњем Јеловцу у љето 1942. године без испаљеног метка убијено је 75 дјеце до 14 година.
У процесу "прочишћавања хрватске нације", српска, ромска и јеврејска дјеца убијана су на најстрашније могуће начине - више од 10.000 српске дјеце у Старој Градишци, око 5.680 у Јабланцу и Млаки, око 1.300 у логору три у Јасеновцу, око 1.400 у Новској, око 2.450 у Приједору, око 2.000 у Церовљанима код Козарске Дубице, док је у логор на Старом Сајмишту у Земуну отпремљено око 1.000.
Утврђено је да је само у Јасеновцу страдало 19.432 дјеце.
Дјеца су убијана и на бројним стратиштима изван логора, па је тако у Пребиловцима убијено 120 дјеце млађе од 12 година, а у Дракулићу, Мотикама и Шарговцу 551 дијете.
Бројна су српска нејач нестала без трага, по јамама, гудурама, по кршу Баније, Кордуна, Херцеговине, по Козари и на бројним другим мјестима гдје су живјели Срби.
Овај датум је крајем 2020. године уврштен у календар догађаја од републичког значаја и од 2021. године обиљежава се у организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.