Удружење друштава за осигурање Привредне коморе Републике Српске саопштило је да су промјене у начину уговарања обавезног ауто-осигурања, које грађани примјећују ових дана, настале због уједначавања цијена у складу са важећим тарифама прописаним законом.
Тиме се уклањају раније присутни нелегални попусти и нетранспарентне погодности, а уједначавање цијена значи крај сумњивих понуда и почетак једнаке и сигурније заштите за све, те грађани сада могу знати шта плаћају и шта добијају заузврат, саопштено је из Удружења друштава осигурања.
"Сви возачи сада плаћају законски утврђену цијену - без привилегија, скривених рабата и нелојалне конкуренције. Осигурање тако поново постаје озбиљна и одговорна услуга, са једнаким условима за све", истиче се у саопштењу.
Улогу у овом процесу има и централна електронска евиденција свих издатих ауто-осигурања полиса, којом управља Заштитни фонд Републике Српске, а ова дигитална евиденција омогућава надзор тржишта и спречава злоупотреба.
Осигураници сада добијају бржу и сигурнију исплату штете, једнаке услове за све кориснике, професионалнији приступ и бољу услугу, веће повјерење и заштиту кроз дигиталну евиденцију свих полиса.
Осигураницима се савјетује да полисе уговарају искључиво на продајним мјестима овлаштених осигуравајућих друштава и код лиценцираних посредника у осигурању.
"Уколико неко добије обрачун који је супротан важећој тарифи осигурања, постоји велики ризик да све даџбине не буду правилно уплаћене, што значи да регистрација неће бити валидна, а осигураник може сносити правне и финансијске посљедице у случају контроле или саобраћајне незгоде", наглашено је у саопштењу.
Из Удружења упозоравају да сарадња са особама које дјелују без дозвола носи озбиљан ризик, укључујући и непризнавање штете, која може пасти на терет самог возача.
Удружење друштава за осигурање Привредне коморе подсјећа да је полиса осигурања само дио укупних трошкова регистрације, те да осигуравајућа друштва не задржавају сав износ којег грађани уплаћују приликом регистрације.
У трошак улазе и накнаде за путарину, таксе за саобраћајну дозволу и регистарске таблице, технички преглед, те еко-такса и други државни и парафискални намети, додаје се у саопштењу.