"Нису то никакве компликоване процедуре, тако да је јако једноставно бити регистрован изнајмљивач стана на дан", каже Стефан Василић, агент за некретнине.
Можда баш зато што је једноставно и приступачно многи бирају да прескоче ту формалност. Подаци показују да је у првих шест мјесеци у Српској инспекција открила неправилности готово y половини контролисаних објеката.
Издато је 30 казни, а 21 објекат је морао привремено да затвори врата док не добије потребне дозволе. Инспектори ће имати пуне руке посла, јер постоји око двије и по хиљаде регистрованих објеката који пружају услугу смјештаја.
"У овој дјелатности посљедњих година видно је повећано интересовање грађана за пружање услуга по принципу стан на дан. Морамо напоменути да веома значајну улогу и интерес требају имати надлежне инспекције на нивоу јединица локалне самоуправе које су свакодневно присутни на територији својих градова и општина и веома лако могу пратити стање на терену на дневном нивоу, док републички инспектори контроле врше широм Републике Српске и практично су сваки дан у другом граду", наводе из Инспектората Српске.
Станови на дан су веома тражени и све популарнији. Цијене ноћења су од 50 до чак преко 100 марака. Због тога пуно посла имају и агенти за некретнине који кажу да циљ инспекције није кажњавање, већ излазак из сиве зоне, како би држава приходовала.
"Процедуре за регистрацију стан на дан су поједностављене. У свакој локалној заједници се потпише уговор с локалном туристичком организацијом. На основу тога идете у АПИФ, ту добијете с њима уговор о сарадњи. Након тога идете пореску управу, општина изврши категоризацију смјештаја и ви сте легални", објашњава Василић.
Током пандемије короне, потражња за викендицама порасла је као жеља за бијегом у мир и природу. Временом се та потреба претворила у уносан бизнис, јер многи сада изнајмљују викендице за прославе и дружења. Цијене најма досежу и до хиљаду марака по дану.