У савременом и убрзаном начину живота, постизање здраве равнотеже између посла и приватног живота постаје све важније – како за ментално здравље појединца, тако и за дугорочну продуктивност друштва.
Уз Ирску предњаче на листи
Глобални индекс равнотеже између живота и рада за 2025. годину рангира земље према томе колико ефикасно подржавају ову равнотежу. Најновији резултати показују да земље које успјешно комбинују високу продуктивност са снажним социјалним политикама, попут Новог Зеланда и Ирске, предњаче на листи, док се скандинавске државе издвајају као апсолутни лидери у овој области.
Индекс узима у обзир различите факторе – од породиљских накнада, плаћених одмора, минималне зараде, доступности здравствене заштите, до нивоа безбједности и општег осјећаја среће међу грађанима – како би се добила цјеловита слика о квалитету живота радно активног становништва.
Нови Зеланд је заузео прво мјесто са оцјеном 86,9 од могућих 100. У тој земљи минимална сатница износи 16,42 долара (око 14 евра), радници имају право на чак 32 дана законског плаћеног одмора, као и 26 недјеља потпуно плаћеног породиљског одсуства.
Нуде сличне бенефиције
Одмах иза налази се Ирска, која нуди сличне бенефиције – укључујући бесплатно здравствено осигурање и високе минималне зараде. Генерално, земље са развијеним социјалним системима биљеже веће задовољство запослених, боље ментално здравље и виши квалитет живота.
Норвешка, Данска и Финска такође су високо рангиране на листи захваљујући издашним програмима плаћеног одсуства и свеобухватној здравственој заштити. Норвешка, на примјер, нуди чак 49 недјеља у потпуности плаћеног породиљског одсуства.
Ове државе годинама остварују високе резултате у глобалним индексима среће и квалитета живота, што је директна посљедица дугорочних улагања у социјалну сигурност и подршку породици, преноси Нова.