Њемачка превише слави, а премало ради - барем тако сматрају неки баварски индустријски лидери. Како извјештава “Билд” у уторак, неки од њих желе да укину више празника.
"Васкршњи понедјељак, Духовски понедјељак, други дан Божића - моје колеге из Француске и Италије редовно су изненађени што тада не радимо", каже Бертрам Бросард, главни директор Удржења баварске економије.
Послодавци желе укидање празника
Његов приједлог: "Укинути један такав дан донијело би њемачкој економији пуно користи, а раднике не би превише оптеретило." Притом се, каже, може размотрити и укидање црквених празника.
"У поређењу са Европом имамо највише празника у односу на сусједне земље", додаје Бросардт за "Билд".
Према ријечима предсједника удружења Волфрама Хаца, само је у Баварској од јануара до априла посао изгубило 11.000 људи. Кривци су америчке царине, премале инвестиције и - превише празника.
"Наша чаша пшеничног пива и даље је премало пуна", сликовито је рекао. По њему, Нијемци би морали опет више да раде.
Њемачка заостаје по броју радних сати
Како тврди директор Бросард, просјечни радник у Њемачкој ради 1.343 сата годишње.
"То је 92 сата мање него у Аустрији, 186 сати мање него у Швајцарској - и чак 391 сат мање него у Италији", каже он. Од споменутих празника, посебно му се чини да би се без Духовског понедјељка могло.
Захтјев подржава и Економска комора
Прије тога, и предсједник Њемачке индустријске и трговинске коморе (ДИХК), Петер Адриан, поновио је свој захтјев за укидањем празника ради повећања економске учинковитости. Њемачка је, сматра, у "луксузној позицији" због релативно кратке радне недјеље и великог броја дана годишњег одмора. Стога би, по њему, требало размислити о укидању једног или чак два празника. И економисти подржавају тај приједлог.
Отпор из Цркве и синдиката
Највећи отпор овим приједлозима долази из редова Цркве и синдиката. Али и баварски премијер Маркус Содер (ЦСУ) недавно је иступио против укидања празника. Такође, према анкетама, већина Нијемаца жели да задржи све своје празнике.