Њемачка има амбициозне климатске циљеве – да постигне карбонску неутралност до 2045. и чак негативне емисије након 2050.
Но, на путу до зеленије будућности стоји велик изазов: недостатак стручних радника.
С буџетом од 500 милијарди евра за инфраструктурне планове, од чега је 100 милијарди евра намијењено Фонду за климу и трансформацију, Њемачка је јасно показала своју "преданост зеленој транзицији".
Међутим, студија Њемачке коморе за индустрију и трговину (ДИХК) упозорава на забрињавајући дефицит од чак 560.000 радника у 250 кључних професија неопходних за енергетску транзицију.
Само у секторима соларне енергије, вјетра и водоника биће потребно додатних 300.000 квалификованих радника у идућих десет година, преноси SEEbiz.
Овај недостатак отвара значајне прилике за студенте и младе професионалце, јер, како истиче портал Studying-in-Germany.org, проналажење програма који обучавају за послове у “зеленим” секторима кључно је за будућу каријеру и допринос борби против климатских промјена.
Иако 21 посто њемачке радне снаге већ обавља послове с еколошком компонентом, нека подручја биљеже посебно велику потражњу. Међу њима су енергетски системи, гдје су тражени стручњаци за обновљиве изворе енергије, индустријски сектор, посебно у производњи челика и тешкој индустрији, те грађевинарство и урбани развој с потребом за планерима и инжењерима с одрживим знањем.
Сектор мобилности и транспорта тражи стручњаке за електрична возила и пунионице, док дигитална технологија и подаци требају аналитичаре и софтверске инжењере који ће подржати зелене иновације.