Предузећа из Српске која имају деташмане (дозволе) за извођење послова у Њемачкој већ су извјестан период у веома лошој ситуацији због недостатка инвестиција у овој земљи, па самим тим и пословање им је смањено.
Миле Петровић, секретар Удружења грађевинарства и индустрије грађевинског материјала у Привредној комори Републике Српске, истиче у разговору за "Независне новине" да су се лоше стање и тренд лошег пословање наших привредних деташираних друштава наставили и у овој години.
"А све из простог разлога што је недостатак послова у области грубих грађевинских радова на пољу високоградње, гдје је највећи број наших фирми био ангажован", казао је Петровић.
Како је рекао, у сектору монтаже, електроинсталација и завршних занатских радова још послују на једном задовољавајућем ниво.
"Практично се завршавају објекти који су у претходним годинама изграђени", казао је Петровић и додао да, уколико криза потраје, и ове фирме које баве завршним радовима такође би могле доћи у проблеме, јер једноставно доћи ће до смањења посла и неће бити завршених објеката да поправе садашње стање.
Истиче, да сектор грађевинарства у Српској послује стабилно, јер, како каже, то је грана привреде која "вуче" остале привредне грана.
"Ми у Српској немамо назнака да је дошло до пада градње, посла има довољно, ради се пуном паром", казао је Петровић.
Како је рекао, нада се да се криза у Европи неће прелити на домаће просторе, јер истиче, уколико се то деси, значило би озбиљан проблем привреди.
"Код нас је грађевинарство сада повукло и пратеће гране, јер је ово сектор у којем се прво виде одређени поремећаји, али исто тако се први и опоравља", казао је Петровић.
Из бањалучке фирме "Делта МД", која преко деташмана послује у Њемачкој, кажу за "Независне новине" да је грађевинска индустрија у Њемачкој у веома великој кризи, што се одржава и на домаћа предузећа која тамо послују, па самим тим и на њихову фирму, гдје им је смањен обим посла.
"Осјети се недостатак инвестиција, а чим је мање инвестиција, смањен је обим посла", казали су из ове фирме.
Подсјетимо, у септембру прошле године Привредна комора Републике Српске уручила је 636 деташмана за рад у Њемачкој у деташманској 2024/25. години, за које су се прошле године пријавила 24 привредна субјекта из Српске, гдје је највећи број деташираних мјеста припао "грубој градњи" у високоградњи.
Деташман је посебан вид пословне сарадње између предузећа са територије једне државе која, на основу склопљеног уговора са предузећем из друге државе, изводе радове у тој држави.
Наши грађевинци већ годинама добијају деташмане за послове у Њемачкој, а они се додјељују предузећима која су у претходној години имала најбоље пословне резултате у Српској и Њемачкој.