Нема загарантоване цијене

Ратари препуштени берзи и вољи млинара

  • Извор: Глас Српске
  • 11.07.2025. 10:39

Произвођачи пшенице ни ове године немају загарантовану цијену ни сигуран откуп, већ су препуштени тржишту и вољи млинара, с обзиром на то да, како тврде надлежни, нико не може бити условљен да одреди цијену берзанске робе као што је пшеница.

На јучерашњем састанку у Бањалуци, којем су присуствовали представници ресорних министарстава, Групације ратарство и млинско-пекарске индустрије, као и удружења пољопривредника, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС Саво Минић поручио је да је пшеница берзанска роба, због чега не могу никога условити да је откупљује по одређеној цијени. 

"Цијена зависи од квалитета, који је пресудан и у млинско-пекарском сектору и код оних који производе за сопствене потребе", рекао је Минић, нагласивши да се цијене крећу у распону од 34 до 45 фенинга по килограму.

Он је предложио увођење мјере која би повезала откуп са подстицајима те нагласио потребу да млинско-пекарски сектор у оквиру пословања има обавезу откупа од десет до 25 одсто домаћег производа.

Шест агената америчке Тајне службе добило суспензије због атентата на Трампа

Шест агената америчке Тајне службе добило суспензије због атентата на Трампа

"На тај начин бисмо створили неопходну везу између произвођача пшенице и прерађивача", додао је он.

Минић је поручио да ће ресорно министарство настојати да подстицаји за производњу пшенице буду исплаћени већ у јулу те подсјетио да никада није било више улагања у пољопривреду Српске него у посљедњих шест до седам година.

Предсједник Подручне привредне коморе Бијељина Бранимир Андрић рекао је да је производња пшенице стратешка ствар сваке земље па и Српске, која на пријављених 50.000 хектара и са просјечним приносом од шест тона, може задовољити своје потребе.

Милионери који су сами створили богатство откривају: 5 правила која мијењају све

Милионери који су сами створили богатство откривају: 5 правила која мијењају све

"С друге стране ФБиХ неће моћи да задовољи своје потребе јер зависи од увоза и мања је производња него у Српској", рекао је Андрић, који сматра неприхватљивом иницијативу да буде забрањен увоз пшенице. Он каже да се на састанцима може усагласити задовољавајућа цијена и за произвођаче и за откупљиваче. 

Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС Стојан Маринковић изјавио је да састанак представника пољопривредника, прерађивача и надлежних институција није донио ништа ново у односу на претходне године.

"Није било посебних усаглашавања. Млинари остају при својим захтјевима у погледу квалитета и цијене. Спремни су да плате само онај квалитет који одговара млинско-пекарском сектору, док пољопривредници нису задовољни понуђеном цијеном испод 40 фенинга", нагласио је Маринковић.

Британски ловци зарђали

Британски ловци зарђали

Он је као конструктиван закључак састанка истакао договор да за наредну сезону, односно јесењу сјетву, буде обезбијеђен сјеменски материјал сорти које задовољавају критеријуме прерађивача, са већим садржајем протеина, глутена и хектолитарском масом.

"Очекујемо да ћемо у сарадњи са добављачима обезбиједити довољне количине сјемена квалитетнијих сорти, да бисмо произвели пшеницу која је заиста тражена на тржишту", додао је он.

Маринковић је подсјетио да је још јесенас упозорио на то да пољопривредници сију на сопствени ризик, јер немају гаранцију ни за откуп ни за цијену.

"Сада се све своди на то да ће купци платити онолико колико сматрају да вриједи, а произвођачи треба да одлуче хоће ли продати или не. То је реалност коју живимо", рекао је он.

Овај мотив је завладао модним трендовима

Овај мотив је завладао модним трендовима

Истакао је да је пшеница стратешка култура те да се њен значај јасно показао у вријеме глобалних криза.

"Увијек је кључно да држава располаже довољним количинама пшенице да би обезбиједила прехрамбену сигурност становништва. Све друго је релативно, а ми треба сами да креирамо рјешења", поручио је Маринковић.

Подстицаји

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, посредством Агенције за аграрна плаћања исплатило је јуче 2,53 милиона КМ за подстицаје. Исплаћен је новац за регресирано дизел-гориво за јул и август 2024. године у износу 1.384.429 КМ, подршка контроли квалитета сточне хране у износу 150.000 КМ, саопштено је из ресорног министарства. Исплаћена је и подршка инвестицијама у наводњавању у износу 626.085 КМ, подршка мјерама заштите здравља животиња у износу 373.659 КМ. 

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: