Суђење за милионску пљачку

”БиХ је погрешно мјесто у којем се не поштују људска права”

Извођење завршних ријечи на суђењу држављанину Грузије Нои Твалабеишвилију, оптуженом за учешће у крађи два милиона марака од Јелке Шајић из Бањалуке, прекинуто је данас због ограниченог радног времена.

Рочиште је прекинуто током излагања браниоца оптуженог, адвоката Стојана Вукајловића, који је завршну ријеч читао више од четири сата... То је на моменте доводило и до жустре расправе и упозорења од стране предсједника судског вијећа Игора Цимеше, који је замолио браниоца да се држи суштине и да не понавља.

Вукајловић је на старту рекао да је завршна ријеч одбране написана на 104 странице, а његово данашње излагање је прекинуто на пола... Читање отежава и чињеница да се све уживо преводи на грузијски језик помоћу тумача који је укључен видео линком из Жупанијског суда у Пули.

Туриста ухапшен да се задовоље медијски апетити

”Ово је монтирани процес једном туристи који се у погрешно вријеме нашао на погрешном мјесту. То погрешно мјесто је Босна и Херцеговина у којој се не поштују основна људска права”, рекао је Вукајловић.

Он тврди да је Ное ухапшен на основу написа и наслова у медијима да иза крађе два милиона марака у Бањалуци стоје држављани Грузије. Тврди да је у медијима то објављено прије него што је тужилаштво покренуло истрагу.

”На основу наслова хапшени су држављани Грузије, а све како би се задовољили медијски апетити. Након што је ухапшен, оптужени је прошао агонију. Пребијен је и мучен, кеса му је стављана на главу и присиљаван је да призна”, тврди Вукајловић

Он каже да је Ное тек 7. новембра 2024. године сазнао шта му се ставља на терет, јер је тек тада добио прве документе с преводом на матерњи језик.

”Очајно је када тужилаштво, због великих трошкова, неће да вам преведе све доказе, јер су као ”небитни”, а онда се позива на те исте доказе. Каква је то држава која није довољна стабилна да обезбиједи превод доказа?”, упитао се Вукајловић.

Није доказано постојање новца

Вукајловић је детаљно анализирао готово сваку реченицу из оптужнице, оспоравајући и само биће кривичног дјела. Тврдио је да нема ниједног доказа да је крађу извршило криминално удружење, нити да су то удружење чинили држављани Грузије, нити да су били организовани од стране непознатог организатора.

”У оптужници се наводи да су оптужени мијењали новац у мјењачници и пратили жртве како би се упознали с њиховим навикама, а нема доказа да је било ко од њих мијењао новац у мјењачници ”Код Јеле”. Јелка Шајић није власница мјењачнице, већ њена кћерка, а ни једна ни друга оптуженог нису препознале. Није доказано ни постојање новца, као ни износа који се помиње”, истакао је Вукајловић.

Оспоравао је наводе из оптужнице да је група, у сврху пљачки, довозила аутомобиле и изнајмљивала станове, као и да је Ное телефоном дојавио да је Јела с новцем кренула кући.

”Нико није могао знати шта је она имала у торби, а свједочили су да су новац носили са собом јер су имали смртни случај у породици. Како је оптужени могао знати за смртни случај? Са којег телефона, односно броја је оптужени позввао остале? То у оптужници није наведено, нити је утврђено да је њему припадао један од пронађених телефона. Телефон оптуженог стоји у тужилаштву, али није вјештачен. Нема доказа ни да је Ное користио ”сеат алтеу”, као ни да су остали осумњичени уопште извршили кривично дјело”, рекао је, између осталог Вукајловић.

Добар дио завршне ријечи посветио је доказима, сматрајући да су незаконити и да се на њима не може заснивати судска одлука.

Тужилаштво сматра да је оптужница доказана

На раније рочишту тужилаштво је од суда тражило да Ноу огласи кривим и да га казни у складу са законом.

Републички тужилац Горан Гламочанин сматра да је доказано да је Ное починио тешку крађу у саставу криминалног удружења заједно са Г.П., И.М. и К.Н. и више непознатих особа грузијске националности, који су у бјекству. Суду је предложио да усвоји одштетни захтјев оштећене Јелке Шајић и да пресудом обавеже Ноу да врати украдени новац.

”Предлажемо да се од оптуженог одузме и око 2.000 долара који су пронађени приликом хапшења”, рекао је Гламочанин, тражећи и продужење притвора.

Пресудом обавезати оптуженог да врати новац

Јадранко Пилиповић, адвокат опљачкане Јелке Шајић, у завршном излагању је истакао да је живот његове клијентице потпуно поремећен криминалним чином којим је била изложена. Од суда је тражио да Јелку призна као власницу новца и да оптуженог обавеже да јој врати украдено, без додатног парничног поступка.

”Поријекло новца је доказано, као и износ који је био пописан. Јелка није била насумична жртва. На њу се ишло циљано кроз припремљен план крађе, онако како је то описано у оптужници. На то указују изведени докази, као и признање оптуженог у полицији и пред тужиоцем. Тврдње одбране о наводном изнуђивању исказа суд треба одбацити, јер је више свједока потврдило да на себи није имао повреде и да је поступао добровољно”, рекао је Пилиповић.

Он каже да ће таквом пресудом суд послати поруку према јавности да нико није изнад закона и да нема право да напада на достојанство људи који слободно шетају улицом.


Пратите нас и путем Вибера