Предсједник Кошаркашког савеза Србије Небојша Човић представио је Национални пројекат развоја и стабилизације српске кошарке, по којем би Професионална лига са 12 учесника била успостављена од сезоне 2026/27.
Небојша Човић је истакао да је циљ реформе такмичења обнова кошарке кроз националну лигу и повратак суверенитета српске кошарке.
Према приједлогу, први ранг такмичења у Србији била би од сезоне 2026/27. Професионална национална лига са 12 клубова, којом не би руководио Кошаркашки савез Србије, него сами клубови.
Директора и спортског директора бирао би борд Лиге, а менаџмент би бирали директор и спортски директор. Одлуке се доносе гласањем клубова, уз директора лиге и представника Савеза у борду.
Услов за учеснике био би да имају буџет од најмање 500.000 евра по сезони, уз банкарске гаранције, гаранције локалне заједнице или гаранције спонзора. Морали би сви да имају дворану са минимално 1.500 мјеста и у екипи највише шест странаца.
Професионална лига Србије играла би се током читаве сезоне, што значи да би српски клубови морали ускоро да иступе из регионалне АБА лиге, како би нови модел домаћег такмичења заживио.
Сљедећи ранг такмичења била би Кошаркашка лига Србије, а потом слиједе Мушка лига Србије 1 и Мушка лига Србије 2.
— Фактички имамо седам нивоа такмичења. Од тога су ниво један до нивоа четири национална такмичења, док су нивои пет, шест и седам регионална такмичења — објаснио је Човић на конференцији за медије.
"Сљедећа сезона транзициона"
Човић је најавио да ће сљедећа сезона Кошаркашке лиге Србије бити транзициона.
— Приједлог је да у Кошаркашкој лиги Србије сљедеће сезоне буде 20 учесника — 16 клубова из КЛС-а и четири екипе из АБА лиге. На крају сезоне биће одржан "фајнал-ејт" у "Београдској арени". На њему ће играти шест најбољих клубова из Кошаркашке лиге Србије плус Црвена звезда и Партизан. То је један од приједлога. Било би 38 двокружних кола и на крају завршни турнир — навео је Човић.
Након транзиционе сезоне, првих шест екипа, као и Црвена звезда и Партизан, били би сигурни учесници првог издања Професионалне националне лиге.
У плеј-ину за Професионалну лигу играо би седми против осмог, а девети против десетог. Побједник из дуела седмог и осмог ишао би директно у Професионалну лигу, док би поражени играо против бољег из дуела деветог и десетог. Тако би се добио и десети учесник. Све утакмице би се играле на једну побједу.
Још два мјеста би попунили тимови који добију позивнице. Према Човићевим ријечима, могли би да их добију клубови из градова у којима би се развијала кошарка.
Човић је напоменуо да постоји могућност и да у транзиционом периоду све буде као и досад, па да од сезоне 2026/27. Професионалну националну лигу чини шест српских клубова из АБА лиге и шест првопласираних тимова из садашњег КЛС-а.
"Вријеме је за повратак сувереном систему такмичења"
Небојша Човић је још једном поновио да је регионална АБА лига изгубила спортски значај.
— Партизан и Црвена звезда имају вишегодишње лиценце за Евролигу. Био је циљ да кроз АБА лигу идемо у Европу и да дођемо до стабилне позиције. До тога се дошло. Оваква АБА лига не води нигдје. Имамо појаву вјештачких клубова. Не кажем да је Дубаи нерегуларан, али формат је такав да се такмиче клубови са простора бивше Југославије. Вријеме је за повратак сувереном систему такмичења, попут Грчке — истакао је Човић.
Када је у питању национални Куп Радивоја Кораћа, неће бити промјена, бар за сљедеће издање.
Током представљања Националног пројекта развоја и стабилизације српске кошарке говорио је и селектор репрезентације Србије Светислав Пешић.