Како се заштитити

Опрез: Због ове муљаже лако можете остати без новца у банци

  • 07.07.2025. 16:18

Полиција у посљедње вријеме биљежи све већи број компјутерских пријевара, а посљедња долази из Осјечко барањске жупаније гдје је 25-годишњакиња 4. јула остала без 600 евра.

Из полиције јављају да је од непознатог починиоца, који јој се представио као купац њеног оглашеног предмета преко интернет-огласа, запримила лажни линк.

Двадесетпетогодишњакиња је остала без 600 евра, а након што је унијела своје личне податке и податке банковне картице у лажни линк. У току је криминалистичко истраживање, као и потрага за починиоцем.

Путин га јутрос разријешио дужности: Руски министар пронађен мртав

Путин га јутрос разријешио дужности: Руски министар пронађен мртав

Овакве преваре су све чешће. Из ПУ Сплитско далматинске упозоравају да преваранти у посљедње вријеме користе све софистицираније методе како би дошли до новца и осјетљивих банковних података грађана. Преваранти се служе разним тактикама – од лажног представљања као руководиоци компанија, преко лажних романтичних веза, па све до превара у онлајн куповини.

Полиција посебно истиче седам најчешћих облика финансијских онлајн превара и даје конкретне савјете како се заштитити.

Директорске преваре (ЦЕО превара) све су учесталије, преваранти се представљају као надређени и траже хитно плаћање на лажне рачуне. Грађанима и предузећима савјетује се да буду свјесни ризика, едукују запосленике, уведу јасне поступке провјере легитимности захтјева те да редовно ажурирају безбједносне системе.

Негативан рекорд Ђоковића на Вимблдону

Негативан рекорд Ђоковића на Вимблдону

Код превара с рачунима, варалице се представљају као повјереници или добављачи и траже да се рачуни убудуће плаћају на други банковни рачун. Полиција савјетује додатну провјеру сваког захтјева и опрез с информацијама које се дијеле на друштвеним мрежама.

Адресу банке упишите ручно

Све присутнији облик преваре је крађа идентитета кроз вишинг (телефонска пријевара), фишинг (лажне е-поруке) и смишинг (лажне СМС поруке). Грађани би требали бити посебно опрезни с непознатим позиваоцима и порукама, не дијелити личне и финанцијске податке телефоном, е-поштом или СМС-ом, не кликати на сумњиве повезнице те увијек провјерити с банком ако добију упит који им се чини неуобичајен.

Акција у Бањалуци: Четворо ухапшених, пронађена дрога

Акција у Бањалуци: Четворо ухапшених, пронађена дрога

Кривотворене мрежне странице банака још су једна честа метода. Полиција савјетује да се никада не користи повезница из примљене поруке, већ да се адреса банке упише ручно или користи провјерена веза спремљена међу фаворитима.

Романтичне преваре неријетко се догађају на мрежним страницама за упознавање. Полиција грађанима препоручује да пазе које личне податке дијеле, да не шаљу компромитујуће материјале и да, у случају договора за сусрет, о томе обавијесте породицу и пријатеље.

Штитите личне податке

Све чешће су и инвестиционе преваре и преваре у онлајн куповини, гдје варалице нуде “сигурне” инвестиције или примамљиве понуде. Грађани би прије улагања требали потражити независни финансијски савјет и бити сумњичави према понудама које гарантују брзу зараду.

Фармера прогутао питон од 8,5 метара

Фармера прогутао питон од 8,5 метара

Полиција подсјећа да грађани морају штитити своје личне податке на интернету и уређаје које користе. Редовно ажурирање антивирусних програма, кориштење сложених лозинки, избјегавање јавних бежичних мрежа, искључивање непотребног приступа камери и микрофону те брисање непотребних апликација само су неки од корака који могу спријечити кибернетички напад.

Важно је пажљиво бирати када и гдје пуните своје уређаје, бити опрезан с непознатим пријеносним уређајима и меморијама, као и редовно израђивати безбједносне копије података, савјетује "Дневно".

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: