Ситуација је критична

Узбуна у Хрватској због ширења опасне заразе

  • 19.07.2025. 10:21

Хрватски ветеринарски институт саопштио је синоћ да је потврђен случај антракса (бедренице) у Хрватској, у општини Врлика. Након помора крава у овом подручју, узорци угинулих животиња послати су на анализу, а резултати су потврдили да је ријеч о заразној болести.

Иако су то у почетку негирале, стручне ветеринарске службе из Загреба сада су ипак потврдиле да се ради о заразној болести, док се раније претпостављало да је узрок тровање.

Двадесет дана и више од педесет угинулих говеда било је потребно да се утврди оно што су ветеринарске службе све вријеме искључивале, па су сточари сада огорчени.

''Коме да вјерујемо, када вам ветеринари кажу да није ријеч о зарази, а онда, као гром из ведра неба, стигне вијест да је ипак антракс. Страх нас је шта ће бити даље. Све ће нам помријети - разочарано причају маовачки сточари, изражавајући неповјерење у надлежне службе и њихово (не)знање.

Полиција пуцала на аутомобил у бијегу

Полиција пуцала на аутомобил у бијегу

Међу сточарима влада паника

Вијест о појави антракса у Горњим Маовцима брзо се проширила цијелим крајем. Међу сточарима је завладала паника. Кажу да не могу да повјерују да се нешто овако може десити у, како кажу, уређеној држави.

''Донијети закључак о заразној болести коју су, после двадесетак дана, потпуно искључивали тврдећи да је у питању тровање, то је благо речено неозбиљно'', коментаришу сточари.

''То је лакрдија. Да имају имало стида и срама, сви би поднијели оставке, од министра па наниже'', огорчени су становници Маоваца.

Више од педесет говеда угинуло је у протеклих двадесет дана, а сада је, након полицијског увиђаја и прегледа ветеринарских служби, званично потврђено оно што, како кажу Маовчани, сви знају већ неко вријеме, али су из неког разлога то прећуткивали.

Пронашли начин како да оду на море и не плате скуп смјештај

Пронашли начин како да оду на море и не плате скуп смјештај

Хрватски ветеринарски институт сазвао ванредну конференцију

Подсјетимо, у лабораторију је укупно примљено 13 узорака угинулих животиња, са осам различитих објеката (газдинстава). Потврђеним случајем антракса сматра се она животиња код које је у овлашћеној лабораторији, бактериолошком или молекуларном анализом, изолована бактерија Бациллус антхрацис.

Због тога је Хрватски ветеринарски институт сазвао ванредну конференцију за медије у вези са помором крава на ширем подручју Врлике. На конференцији присуствују потпредсједник Владе и министар пољопривреде, шумарства и рибарства Давид Влајчић, државни секретар Иван Матијевић, као и представници Управе за ветеринарство и безбиједност хране, Државног инспектората и Хрватског ветеринарског института.

''Ситуација је кризна. Не могу ни да замислим како је сточарима у овом тренутку. Вјерујем да им је сваки дан дуг као година. Сви морамо остати хладне главе. Истовремено се боримо са афричком кугом свиња на истоку земље, а информација о бедреници нас је затекла баш током састанка у Осјечко-барањској жупанији о свињској куги. Ово је изузетно захтјевна ситуација '', рекао је министар.

Један загрљај, милион проблема: Руши се свијет познатог директора

Један загрљај, милион проблема: Руши се свијет познатог директора

Антракс погађа и људе

Директор Хрватског завода за јавно здравље Крунослав Цапак објаснио је о каквој се болести ради, те да може да се пренесе и на човјека.

''Антракс, познат и као бедреница, је антропозооноза, болест која погађа и животиње и људе – и може се пренијети на човјека. Међутим, није изразито заразна и углавном се преноси физичким контактом, а ређе аеросолом (путем ваздуха) - каже.

Ватромет скренуо са путање и грешком завршио у публици

Ватромет скренуо са путање и грешком завршио у публици

У оваквим случајевима кључна је сарадња ветеринара и лекара, наводи Цапак.

''Чим смо добили потврду да се ради о антраксу, одмах је активирана епидемиолошка служба, која је заједно с ветеринарима изашла на терен. Сви који су били у контакту са зараженим животињама добиће одговарајућу терапију'', додаје.

Цапак је додао да су прије неколико година такође имали случај са око 100 заражених животиња, али тада није било никаквих посљедица јер су одмах реаговали.

Вишемјесечна акција дала резултат: ''Пале'' двије особе због дроге

Вишемјесечна акција дала резултат: ''Пале'' двије особе због дроге

''Сви који су дошли у контакт са зараженим животињама добиће профилаксу – односно превентивну терапију антибиотицима'', рекао је Цапак.

Епидемиолози су тренутно у контакту са четири породице које су биле у додиру са обољелим животињама, а неки чланови тих породица већ су добили профилаксу, преноси Индекс.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: