Предсједник Хрватске ветеринарске коморе Иван Земљак изјавио је да узрок помора крава у Горњим Маовицама код Врлике у Загори, гдје је у посљедње двије седмице угинуло 50 грла стоке, још увијек није познат, али да се према првим резултатима анализа може рећи да није ријеч о зарази.
„Према информацијама које имам, из медија и у контакту с колегама, може се рећи да су искључене заразне болести. Још се чекају неке анализе, а најдуже ће се чекати токсиколошка анализа, и то је оно што можда може указати на узрок оваквог угинућа“, рекао је Земљак за Дневник ХРТ-а.
Чекају се резултати токсиколошке анализе
Додао је да је токсиколошка анализа захтјевна, да се ради само на једном мјесту и да се резултати доста дуго чекају, па неће бити доступни одмах.
Међутим, како је додао, узети су узорци и за бактериолошку и вирусолошку анализу, а први налази показују да су заразне болести искључене. Прво су рађене бактериолошке претраге, још можда неки вируси да се искључе, али углавном се сматра да заразне болести за сада нису узрок, казао је.
„Кад имамо толико угинућа, ако су искључене заразне болести, онда бих неслужбено рекао да ми то личи на тровање“, казао је Земљак, али је поновио да за коначан закључак треба сачекати токсиколошку анализу.
Подсјетимо, како су медији раније писали, један сточар из Загоре је у десет дана остао без једанаест крава, а сточарима у Горњим Маовицама готово свакодневно остају без говеда. Први такав случај забиљежен је прије двадесетак дана.
Афричка свињска куга поново у Хрватској
Осврнуо се и на афричку свињску кугу, која се поново појавила на истоку Хрватске.
„Знамо да вирус тренутно циркулише у популацији дивљих свиња. Све мјере које су се доносиле и прије, а доносе се и сада, усмјерене су на то да се смањи контакт између домаћих и дивљих свиња“, казао је.
Он је оцијенио да су узрок нових жаришта неодговорни појединци.
„Илегална трговина и занемаривање биосигурносних мјера, као и неодговорно понашање одређених појединаца, доводе до овакве ситуације“, навео је и додао да се болест проширила за даљих 50 километара, што ће довести до доношења нових мјера и нових подручја под ограничењем.
Биосигурносне мјере
„Још 2023. године, кад смо имали велики број случајева у Вуковарско-сремској жупанији, Министарство пољопривреде је наредбом прописало биосигурносне мјере, посебно за свиње. Оне су различите за фарме до 10 свиња и за оне с већим бројем“, додао је.
Биосигурност се, како је рекао, односи на начин држања и заштиту свиња од уласка вируса на фарму.
„Од тога да се направе дезинфекционе баријере, спријечи улазак непознатих особа и возила на фарму, до посебне радне одјеће, појачане дезинфекције... Све су то мјере које власници морају спровести како би се ветеринарима олакшало сузбијање болести“, истакао је.
Земљак је поручио да се болест може сузбити само заједничком сарадњом свињогојаца и ветеринара, а у борбу су, каже, укључени и ловци, управо због циркулације вируса међу дивљим свињама, пише Индекс.
УПОЗОРЕЊЕ! ФОТОГРАФИЈА У НАСТАВКУ ТЕКСТА ЈЕ УЗНЕМИРУЈУЋА