SMS phishing

Нова превара вреба грађане: Стручњаци упозорили на страшне посљедице

  • Извор: Курир
  • 07.07.2025. 19:43

СМС фишинг (SMS phishing), односно скраћено смишинг (smishing) представља најсавременији облик преваре путем СМС порука, у којем преваранти лажним представљањем траже личне податке, шифре, и банковне информације.

"Колико вјештачка интелигенција помаже томе, помаже доста јер може да уради ствари умјесто хакера, сајбер превараната, али наравно ако сајбер преваранти немају знања и искуства, идеје, онда вјештачка интелигенција не може много да им помогне“, каже Слободан Бркић, ИТ стручњак, преноси Курир.

Такозвани „smishing“ је превара која све чешће погађа грађане и банке, тако што преваранти злоупотребљавају њихов идентитет. Порука нападача изгледа као да је стигла из банке, поште или од изабраног оператера, док заправо води ка сајту превараната.

Ново љето, стари проблеми: Мјештани Доњих Кола без воде

Ново љето, стари проблеми: Мјештани Доњих Кола без воде

"Поента је у томе да човјек има образовање по том питању да заврши факултет за ИТ и слично, него да буде образован, упућен и едукован у смислу да зна шта треба, шта не треба, да не треба да кликне на сваки линк, а прије него што кликне прочита који је линк, да ли се завршава са .com или .rs, да ли је заиста званични сајт те и те банке, или установе, институције“, објашњава Бркић.

Један клик је довољан да дођу до броја вашег рачуна. Зарад безбједности, није довољно само блокирати број.

"Конкретно уколико се ради о преварама које су упућене путем смс порукама, могуће је да преварена лица затраже судску, односно правну помоћ. Међутим оно што одмах морам да упозорим јесте да такви поступци често трају јако дуго, и често су неизвјесни њихови крајњи резултати“, каже адвокат Немања Милошевић.

Функције које вам ''једу'' интернет, а скоро увијек су укључене

Функције које вам ''једу'' интернет, а скоро увијек су укључене

Све зависи од примјера који је у питању, с обзиром на то, да је у неким преварама укључен тешки сајбер криминал, за који је тешко утврдити одакле долази.

"Саме банке или организације не би биле одговорне за такве врсте превара јер су и саме злоупотребљене у тим маневрима или пословима који за циљ имају превару грађана“, додаје Милошевић.

Дакле, да би избјегли овакав вид преваре, за почетак, не кликћите на непознате линкове, нарочито краће, јер банке, поште и остале институције неће тражити шифре путем СМС-а. Уколико је нешто важно, позваће Вас телефоном. А ако вам је нешто сумњиво, боље је да позовете званични број, и добијете информацију из прве руке.

(Курир/Андреа Јовановић)

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: