За становнике Детроита у америчкој држави Мичиген, прошлог петка појам новац из хеликоптера имао је ипак нимало метафорично – већ буквално – значење. Тог поподнева, у источном дијелу града, на раскрсници Гратиот авеније и Конер улице, мали хеликоптер (по снимцима највјероватније произвођача Робинсон) је изненада почео да избацује доларе и латице ружа право на изненађене пролазнике.
Новац из хеликоптера (енгл. helicopter money) у економији означава мјере када држава директно дистрибуира новац грађанима, без посредовања банака и без обавезе отплате, како би се подстакла потрошња и сузбила дефлација. Овај концепт потиче из метафоре Милтона Фридмана о бацању новца из хеликоптера, а разматра се као неконвенционална мјера монетарне политике у ситуацијама када стандардни алати, попут снижења каматних стопа, више не дају резултате.
Ова несвакидашња сцена на небу и улицама града чувеног по производњи аутомобила, била је посљедња жеља Дарел Планта Томаса, 58-годишњег власника оближње перионице, познатог донатора у локалној заједници и – рекли би у Србији – омиљеног комшије.
Његови синови су, у знак поштовања, испунили његову жељу да се на дан његове сахране проспе око 5.000 долара из хеликоптера – као симболични опроштај и чин захвалности заједници коју је волио.
"Свако је узео по мало", каже је Лиса Книфе, запослена у сервису поред, која је све посматрала. Саобраћај је стао у свих шест трака, људи су излазили из кола и трчали према лепршавим новчаницама. Иако је сцена била хаотична, све је протекло мирно – без туче, без панике, преноси локални портал Детроит Њуз.
Полиција је привремено затворила дио улице, а иако су биле најављене руже, нико није знао да ће пасти и паре – чак ни власти. Федерална ваздухопловна администрација (ФАА) покренула је истрагу, али без најава кривичног поступка.
За оне који су се тог дана нашли на Гратиоту, то није био само опроштај од једног човјека – био је то тренутак који је истински, макар на кратко, претворио економску метафору у реалност.
У Србији се шира јавност први пут сусрела са хеликоптерским новцем током пандемије коронавируса, када је држава 2020. и 2021. године исплаћивала директну новчану помоћ грађанима – најприје по 100 евра свим пунолетним грађанима, а касније и додатне износе одређеним категоријама становништва.
Иако та помоћ није потицала директно од централне банке, већ из буџета, и формално не спада у класичан хеликоптер мани, њен циљ и ефекат – брзо убризгавање новца у домаћинства ради очувања економске стабилности – био је врло сличан.
(Телеграф)