Руски вођа секте који је тврдио да је реинкарнација Исуса Христа осуђен је прошлог понедјељка на 12 година затвора у казненој колонији, након што је проглашен кривим за угрожавање здравља и финансијских интереса својих сљедбеника. Сергеј Тороп, бивши саобраћајни полицајац којег су сљедбеници звали Висарион, основао је 1991., када се распао Совјетски Савез, Цркву Посљедњег завјета у забаченом дијелу Краснојарског краја у Сибиру.
Брадати самопроглашени месија дуге косе тврдио је да се "поновно родио" како би преносио Божју ријеч и привукао је хиљаде сљедбеника. Многи од њих доселили су се у насеље познато као "Станиште зоре" или "Град Сунца" у раздобљу када се Русија борила са сиромаштвом и безакоњем.
Забрањивао месо, пушење, алкохол, новац...
Тороп, данас 64-годишњак, својим је сљедбеницима, који су се редовно молили у његову част гледајући према његову великом дому на бријегу, забрањивао конзумирање меса, пушење, алкохол, псовање и употребу новца.
Истражни одбор Руске Федерације, тијело слично америчком ФБИ-у, оптужио је Торопа и двојицу његових сурадника да су психолошким притиском извлачили новац од сљедбеника те им нанијели озбиљну штету по ментално и физичко здравље.
Сви су негирали кривицу
Суд у Новосибирску навео је у саопштењу да је тројац проглашен кривим. Торопу и Владимиру Ведерникову изречена је казна од 12 година затвора у најстрожој казненој колонији, док је Вадим Редкин осуђен на 11 година. Такође им је наложено исплатити 40 милијуна рубаља (око 420.000 евра) за одштету жртвама због "моралне штете". Сва тројица негирала су да су починила било какво недјело.
Тороп и његови сурадници ухапшени су 2020. године током рације специјалних снага које су хеликоптером упале у њихово насеље, а у акцији је учествовала и сигурносна служба ФСБ, насљедница совјетског КГБ-а.
Дјевојчице се одгајало да постану "невјесте достојних мушкараца"
Према наводима државне новинске агенције РИА-е, истражитељи су утврдили да су мушкарци нанијели "моралну штету" 16 особа, озбиљно нарушили физичко здравље шест особа, а једној особи проузроковали "умјерене здравствене посљедице".
Ведерникова се теретило и за превару, додала је РИА. У документарцу BBC-ja из 2017. редатељ Симон Рееве разговарао је с Торопом, који је и тада порицао све оптужбе. Филм је приказао и како се дјевојчице чији су родитељи били Торопови сљедбеници одгаја да постану, како је локална учитељица рекла, "будуће невјесте достојних мушкараца".
(Индекс)