"Како ово функционише?", упитао је папа Лав XIV, тада још кардинал Францис Роберт Превост, филипинског кардинала Луиса Антонија Таглеа, недуго након доласка у Рим, неколико дана након смрти папе Фрање.
О конклави је знао мало или ништа, будући да је кардинал постао 2023. године и никада раније није учествовао у избору поглавара Католичке цркве. С друге стране, Тагле је, осим што су га медији наводили као једног од фаворита за новог насљедника светог Петра, већ имао искуство из Сикстинске капеле из 2013. године.
"Азијски Фрања" испричао је детаље за Њујорк Тајмс, који је у најдетаљнијем извјештају о конклави до сада разговарао са више од десет кардинала.
Кардинали, због правила о тајности, не износе појединости гласања из Сикстинске капеле, али су четворо новинара Њујорк Тајмса реконструисали оно што су могли да им испричају и објавили причу иза кулиса избора првог Американца на папинску столицу.
Кључни тренутак догодио се након почетка конклаве, у сриједу увече, када је прво гласање замало било одложено. Уводна медитација се одужила готово сат времена, а кардинали у 19.30 још нису почели с гласањем, па их је Италијан Пиетро Паролин, који је водио конклаву, упитао да ли желе да гласање помјере за сутрадан ујутро.
"Нисмо вечерали, није било чак ни паузе за тоалет, али одлучили смо да желимо да гласамо", открио је кардинал Пабло Виргилио Давид с Филипина.
Док се мноштво окупљено на Тргу светог Петра понадало да одлагање дима значи да је папа изабран, електори су прво гласање, како је објаснио кардинал Омеља из Шпаније, искористили као неку врсту "прелиминарне анкете".
Кардинал Лазарус Ју Хеунг-сик из Јужне Кореје открио је да је тада "неколико кандидата добило значајан број гласова", а ватикански извори су Њујорк Тајмс рекли да су међу њима били Паролин, Превост и мађарски кардинал Петер Ердо.
Избјегавао је политиканство и сплетке
Паролин је, међутим, исте вечери схватио да неће имати довољан број гласова. Током касне вечере у Дому свете Марте, двојица кардинала су, бирајући поврће са стола, разматрали опције и закључили да су Италијани подијељени.
"Неке је кардинале узнемирило то што Паролин није довољно истицао важност колегијалних састанака које је Фрања форсирао као начин управљања Црквом", преноси извор.
У исто вријеме, Ердо је имао подршку дијела "конзервативне" коалиције кардинала, укључујући и неке присталице из Африке, али то није било довољно да стекне ширу подршку.
Тако је из другог плана почео да се издиже Превост, 69-годишњи "аутсајдер" који је након првог гласања заинтригирао кардинале. Његово име се прије доласка у Рим није често помињало као имена неких других кандидата.
"Нисам чак знао ни његово име", признао је кардинал Давид.
Њујорк Тајмс пише да је током заједничких вечера Превост избјегавао сваку врсту политиканства и сплетки, али се већ наредног јутра "трансформисао у снажну силу која је брзо истиснула ривале и премостила идеолошке разлике".
"У том тренутку схватите куда све то води и кажете себи: 'О, Боже, нећу ни носити одјећу коју сам спаковао за пет дана'", нашалио се Филипинац Давид и додао:
"Знали смо да ће све бити решено веома брзо".
"Боб, теби би могли да предложе ово..."
Пет дана прије конклаве догодио се још један тренутак који је помогао Превосту да постане видљивији другим кардиналима.
У суботу, 3. маја, извлачен је жријеб за додјелу кључних улога, и управо је Превост изабран да води дневне састанке прије почетка изолације и гласања. Тада су се неки кардинали почели окупљати око тихог човјека из Чикага.
Кардинал Тимоти Долан из Њујорка рекао је да је на доручку покушао да боље упозна свог сународника, а да се нешто догађа примијетио је и њемачки кардинал Герхард Мулер.
"Био је то већ добар број кардинала из Сјеверне и Јужне Америке", рекао је он.
Што су више разговарали о Превосту, то им се више свиђао, наводе извори.
"Боб, теби би ово могли да предложе", рекао му је, по сопственим ријечима, кардинал Јозеф Тобин из Њуарка у Њу Џерзију.
Посебно је значајна изјава енглеског кардинала Винцента Николса, који је објаснио зашто су се кардинали почели да се удаљавају од Паролина и приближавају Превосту, који је, како каже, имао неопходно пасторално искуство, срце мисионара и теолошку дубину.
Паролин је, као главни ватикански дипломата, имао богато искуство искључиво у курији.
"Нисмо глупи", рекао је Николс.
У сриједу увече, кардинали су се све више распитивали о Превосту, а атмосфера је постајала све позитивнија.
"Латиноамериканци су ми рекли да није човјек који би уносио подјеле", открио је Мулер, иначе познат као критичар папе Фрање.
Држао је главу у рукама
Током другог и трећег гласања у четвртак, ситуација је постајала све јаснија. Њујорк Тајмс не потврђује информацију Цорриере делла Сера да је Паролин током ручка имао 49 гласова, а Превост 38, али пише да је консензус послијеподне постао изненађујуће снажан.
"У четвртом гласању, гласови су се значајно преусмјерили ка Превосту", потврдио је јужнокорејски кардинал.
Иза будућег папе у Сикстинској капели сједио је Мулер, који каже да је дјеловао смирено. Али Тагле, који је сједио поред њега, примијетио је да дубоко дише док су се гласови низали у његову корист.
"Питао сам га да ли хоће бомбону. Рекао је да хоће", испричао је Тагле.
Током једног од гласања, кардинал Тобин је, док је држао високо свој гласачки листић прије него што га је убацио у урну, погледао Превоста, с којим се познаје тридесетак година.
"Држао је главу у рукама", рекао је, откривајући скромну гесту папе Лава XIV.
Када је након четвртог круга почело бројање гласова и када су кардинали схватили да је Превост достигао потребних 89 гласова, односно двотрећинску већину, Сикстинска капела еруптирала је у овацијама.
"А он је остао да сједи! Неко је морао да га подигне. Очи су нам биле пуне суза", присетио се Давид.
Док се бројање наставило, а Превост се приближавао троцифреном броју гласова, Паролин је морао да замоли остале кардинале да сједну.
"Добио је веома, веома велику већину", открио је кардинал са Мадагаскара.
Након избора, кардинали су похрлили да честитају Лаву, који ће убрзо проћи кроз гримизне завјесе на балкону базилике светог Петра и представити се свијету.
А кардинал Тагле, којег је Превост по доласку у Рим питао "како то функционише", рекао му је:
"Ако постоји ишта што желиш да промијениш у вези с правилима конклаве, сада је све у твојим рукама".
(Телеграф)