САД

Нови закон изазвао буру: Свештеници морају да пријаве злостављање дјеце и кад то сазнају у исповијести

  • Извор: Телеграф
  • 23.05.2025. 13:56

Нови закон у савезној држави Вашингтон, који захтијева од свих вјерских лидера да пријаве злостављање или занемаривање дјеце - чак и ако до тих сазнања дођу у исповиједи - изазвао је оштре реакције Католичке цркве и америчког Министарства правде.

Гувернер Боб Фергусон потписао је закон прошле недјеље, чиме је укинута досадашња привилегија повјерљивости исповијести. Католичка надбискупија Сијетла упозорила је да ће свештеници који прекрше печат исповијести бити аутоматски изопштени из цркве, пише ЦБС њуз.

"Католичко свештенство не смије да прекрши печат исповијести или ће бити екскомуницирани", саопштила је надбискупија, нагласивши да су повјерљиве исповијести и даље свете и заштићене црквеним правом.

Мајски снијег у Хрватској и Словенији

Мајски снијег у Хрватској и Словенији

Министарство правде САД отворило је истрагу о закону, називајући га "антихришћанским" и потенцијално противуставним, с обзиром на Први амандман који штити вјерске слободе. Помоћница државног тужиоца Хармит Дилон истакла је да закон "наређује католичким свештеницима да крше своју дубоку вјеру како би поштовали закон".

Закон дефинише "свештенике" као вјерске лидере свих религија, али се исповијест посебно издваја због њене тајности. Свештеници су већ у већини савезних држава обавезни да пријављују злостављање, али изузеци у вези исповијести до сада су били стандард.

Закон је предложила сенатор Ноел Фрејм, преживјела злостављања у дјетињству, која тврди да "нема више оправдања да се злостављање прећуткује под плаштом религије".

Младићу двије године затвора за трагични судар у Новој Тополи

Младићу двије године затвора за трагични судар у Новој Тополи

Католичка црква упозорава да закон директно циља вјерске праксе, мијешајући се у сакрамент помирења. Стручњаци, попут психолога Томаса Плантеа, тврде да би закон могао имати супротне ефекте јер би злостављачи могли престати да се повјеравају свештеницима, а црква изгубити прилику да их усмјери ка надлежним институцијама.

Архиепископија Сијетла истиче да подржава борбу против злостављања дјеце, али само када се информације не добију у оквиру исповијести. Црква је већ одбила да сарађује у ранијим истрагама које је покренуо Фергусон као државни тужилац, тврдећи да нема обавезу да открије интерне документе.

И док закон има за циљ заштиту дјеце, Католичка црква и савезне власти га виде као озбиљно нарушавање вјерских слобода - а свештеници се сада суочавају с избором: затвор или екскомуникација.

Пратите нас и путем Вибера

  • 22:40 Дивље пчеле (12+)

    ''' Дивље пчеле (12+)

  • 23:30 Серија: Погледај у сутра (12+)

    ''Француска серија 'Погледај у сутра' одмотава клупко прича становника мирног лучког градића Сете, у којем ће се све неочекивано промијенити након велике ексползије два брода у луци.