Пољска је данас увела привремене контроле на својим границама с Њемачком и Литванијом у настојању да заустави оно што влада назива све већим бројем миграната без докумената који прелазе границу са сјевера и запада.
Поновно увођење граничних контрола само је најновији примјер како растућа забринутост јавности широм Европске уније због миграната оптерећује шенгенску зону без пасоша. Низоземска, Белгија и Њемачка већ су провеле сличне мјере.
У Пољској се расправа о миграцијама посљедњих недјеља све више захуктава, а групе крајње десничарских активиста покрећу „грађанске патроле“ на западној граници усред извјештаја пољских медија о томе како њемачке власти шаљу мигранте без исправа назад преко границе.
У Пољској се расположење према мигрантима заоштрава
„Све се одвија без инцидената“, рекао је министар унутрашњих послова Томаш Сјемоњак приватној телевизији ТВН24 данас, након што су контроле ступиле на снагу. „Саобраћај се тренутно одвија глатко, 800 полицајаца, 200 војника жандармерије, 500 војника територијалне војске, све службе су у пуној приправности“, додао је.
Говорећи на поноћној конференцији за новинаре на њемачкој граници када су контроле почеле, Сјемоњак је такође рекао да су само државни службеници попут граничара овлашћени да контролишу возила која улазе у Пољску, мислећи на „грађанске патроле“.
Расположење јавности у Пољској према мигрантима пооштрило се откако је у јуну у граду Торуњу држављанин Венецуеле убио 24-годишњу жену. Јуче је око 10.000 људи учествовало у протесту који су организовали националистички активисти у њено сјећање.
Активисти осуђују „грађанске патроле“
У међувремену, прекјуче увече, Пољак је умро након што је избоден ножем током туче у Новеу, на сјеверу Пољске. Колумбијски држављанин ухапшен је због сумње да је одговоран. Полиција је данас изјавила да је у вези с инцидентом привела укупно 13 особа – три Пољака и 10 Колумбијаца. Нови државни канал ТВП Инфо приказао је љуту масу окупљену у граду испред радничког хостела у којем живе Колумбијци.
Активисти за људска права осудили су „грађанске патроле“. „Дјеловање ових самопроглашених група резултат је радикализујуће политичке реторике која миграције представља као пријетњу, што подстиче друштвене страхове и неповјерење у државне институције“, саопштила је Хелсиншка фондација за људска права.
„Фондација још једном апелује на искрену и поуздану јавну расправу о миграционој ситуацији и граничној политици, засновану на чињеницама, а не на страху и манипулацији“, истакли су они, преноси Индекс.