Јак топлотни талас захватио је јужну Европу, са температурама које су достигле максимум од 46 степени Целзијуса у Шпанији и ставиле готово цијелу континенталну Француску под приправност.
Екстремне врућине, појачане загађењем фосилним горивима, већ неколико дана прже Португал, Шпанију, Француску, Италију и Грчку, док јужна Европа пролази кроз свој први велики топлотни талас овог љета.
Високе температуре су навеле власти у неколико земаља да издају нова здравствена упозорења и покрену ватрогасце како би спријечили избијање шумских пожара.
Више од 50.000 људи у Турској евакуисано је из својих домова због шумских пожара, према подацима службе за управљање катастрофама и ванредним ситуацијама Министарства унутрашњих послова.
Антонио Гутереш, генерални секретар УН, рекао је на конференцији о развоју у Севиљи у понедјељак: "Екстремне врућине више нису ријетка појава - постале су нова нормала".
У Португалу је забиљежена температура од 46,6 степени Целзијуса. Метеоролошки званичници су радили на потврди да ли је то нови рекорд за јун.
Прогнозира се да ће град на југу Шпаније бити пржен на температурама већим од 40 степени Целзијуса у наредна три дана и да ће се суочити са ноћним температурама од најмање 25 степени Целзијуса до четвртка ујутру.
Љекари су изразили забринутост због комбинације врућих дана и непријатно топлих ноћи, што може изазвати смртоносан стрес за људски организам.
У Италији, гдје је 21 од 27 градова у недјељу стављено на највиши степен узбуне због врућине, број пријема у болнице у неким од најтоплијих региона попут Тоскане порастао је за 20%. Људима је савјетовано да не излазе напоље између 11 и 18 часова.
У Француској су упозорења на врућину први пут у историји обухватила скоро цијело копно. Метео-Франце је ставила 88% административних подручја под други највиши степен узбуне због врућине.
"Ово је без преседана" рекла је министарка екологије Ањес Паније-Рунаше.
Француска влада је затражила од предузећа да прилагоде радно вријеме како би заштитили раднике од врућине, а 200 јавних школа биће дјелимично или потпуно затворено у понедјељак и уторак.
Први пожар овог љета избио је у Француској на југозападу земље током викенда, изгоривши 400 хектара и довевши до превентивне евакуације више од 100 људи из њихових домова.
У Шпанији, која је имала најгоре временске услове, јунски температурни рекорд од 46 степени Целзијуса постављен је у суботу поподне у Ел Гранаду, у андалузијској провинцији Уелва.
Највиша температура претходно забиљежена за јун била је 45,2 степена Целзијуса забиљежена у Севиљи 1965. године.
Недеља је била најтоплији 29. јун у Шпанији икада забиљежена, према записима шпанске метеоролошке агенције Аемет, који датирају још из 1950. године. Очекује се да ће врућина трајати до четвртка.
У Португалу, гдје је седам од 18 региона под црвеним упозорењима на "екстремни ризик", метеоролози очекују да ће се вријеме охладити у сриједу увече.
Земље даље на сјеверу су такође у опасности. Њемачка метеоролошка служба саопштила је да вруће и суво вријеме повећавају ризик од шумских пожара, а неки градови уводе ограничења на црпљење воде јер се температуре у дијеловима земље приближавају 40 степени Целзијуса до сриједе.
У Бранденбургу, држави која окружује Берлин, влада је позвала послодавце да узму у обзир опасност по своје запослене.
"Компаније су обавезне правилима о заштити од топлоте на радном мјесту", рекла је регионална министарка здравља Британа Милер, укључујући одржавање прихватљиве температуре у затвореном простору и заштиту од прекомјерног излагања сунцу.
Пројектовано је да ће Велика Британија имати температуре од 34 степена Целзијуса у Лондону и на југоистоку Енглеске, а Метеоролошка служба упозорава да ће високе температуре и влажни услови бити "прилично непријатни" за оне који раде напољу, као и за људе који напуштају Гластонбери и присуствују почетку Вимблдона.