Предсједник САД Доналд Трамп је тек прије нешто мање од шест мјесеци почео свој четворогодишњи мандат у Бијелој кући, али се његове колеге из Републиканске странке већ спремају на борбу за мјесто његовог насљедника.
Како пише "Аксиос", издвојило се неколико кандидата који су већ кренули у "благу" кампању, иако су наредни предсједнички избори у САД заказани за 2028. годину.
Међу њима је фаворит свакако Џеј Ди Венс, потпредсједник САД који је, имајући у виду и свакодневну интеракцију с Трампом који ће морати да "аминује" кандидата Републиканске странке за три године, у најбољој позицији од свих кандидата.
Међутим, Венс се не ослања само на однос с Трампом, те користи своју позицију у Републиканској странци да побољшава свој однос с великим донаторима.
Уз њега је на врху листе кандидата и Марко Рубио, бивши сенатор и данашњи државни секретар САД. Он је значајно промијенио своје ставове од доласка на функцију, чиме је "купио" Трампа који му је повјерио велики број позиција.
Међу члановима Трамповог кабинета издваја се и Кристи Ноем, министар за националну безбједност САД која покушава да се додвори његовој бази гласача честим фотографијама с агентима Агенције за депортације (ИЦЕ) током њихових рација.
Ван кабинета, издваја се шест особа који би могли постати озбиљни кандидати када Републиканска странка буде бирала свог предсједничког кандидата.
Међу њима су гувернер Вирџиније Глен Јангкин, сенатор из Кентакија Ренд Пол, сенатор из Тексаса Тед Круз, гувернер Џорџије Брајан Кемп, гувернерка Арканзаса Сара Хакаби Сандерс и сенатор из Јужне Каролине Тим Скот.
Индикативно је ће свих шестеро ускоро стићи у посјету Ајови, с различитим мотивима, а та чињеница је релевантна због изборног система унутар Републиканске странке, гдје је ова савезна држава прва која гласа на интерним изборима.
Добар резултат у Ајови може бити индикатор популарности неког од кандидата, те ће због тога у наредном периоду бити популарна дестинација за политичаре из Републиканске странке.
Ипак, како наводи "Аксиос", улазак у борбу за мјесто кандидата не мора увијек бити с циљем побједе, већ и као "грађење имиџа" како би били кандидати за потпредсједника или добили мјесто у новој администрацији.