Кеир Стармер и Еммануел Мацрон ће у четвртак објавити споразум о миграцији по принципу "један унутра, један ван", који ће укључивати прихватање миграната преко Ламанша, али враћање других у Француску.
Очекује се да ће двојица лидера завршити тродневну државну посјету француског предсједника Великој Британији конференцијом за новинаре у Лондону на којој ће објавити нови план за рјешавање проблема преласка малих бродова, пише Гардијан.
Званичници су у четвртак ујутро још увијек разговарали о детаљима плана, укључујући и о томе када ће он почети. Сматра се да су друге препреке, попут противљења других европских земаља, отклоњене.
Објава ће доћи на крају тродневне државне посјете, прве посјете европског лидера од Брегзита, током које се француски предсједник састао с краљем Чарлсом и одржао говор заступницима и колегама у краљевској галерији парламента.
У сриједу су владини извори у Француској и Британији описали преговоре као "сложене" и "флуидне", а Даунинг Стрит је изјавио да се нада да ће постићи "конкретан напредак" ка споразуму.
Према пилот програму, чији су детаљи откривени у сриједу у новинама Ле Монде, Британија би слала назад само 2.600 људи годишње, око 6 посто укупног броја прелазака.
Влада је у својој бијелој књизи о имиграцији предложила да се службеницима Граничне полиције дају биометријски тестови како би се утврдило да ли људи легално раде у Великој Британији, у покушају да се ублажи забринутост Француске због сиве економије у земљи.
Владе већ неколико година покушавају потписати споразум о повратку с Француском како би се смањио број малих бродова који прелазе Ламанш, иако с мало успјеха.
Конзервативни министри из претходне владе кажу да су били близу договора о томе, али да је француска влада остала забринута због тога како би сива економија у Великој Британији могла привући мигранте да илегално раде у Британији.
У марту 2023. године, тадашњи министар за имиграцију Роберт Јенрик савјетовао је бившем премијеру Ришију Сунаку да потпише споразум којим би Велика Британија прихватила ''једног или више од једног'' тражиоца азила за сваку враћену особу. То би "брзо разбило пословни модел кријумчара и почетни бројеви, чак и ако су велики, би се смањили", тврдио је у допису.
Званичници лабуриста кажу да је један од разлога зашто су успјели постићи даљњи напредак то што су одустали од контроверзног програма за Руанду. Као још један разлог наводе и однос између Макрона и Стармера, те владине мјере у борби против илегалног рада.
Британија је такође била спремна помоћи у финансирању полиције на сјеверној обали Француске, потписавши прије двије године уговор вриједан 480 милиона евра за плаћање додатних граничних патрола и опреме за надзор попут дронова и ноћних двогледа.
Али, неколико сати прије него што су два лидера требала објавити одлуку, преговарачи су се и даље препирали о томе колико ће Велика Британија платити за успостављање новог система, када ће почети и који ће обим достићи.
Французи су се недавно сложили да пресрећу бродове у мору који се налазе до 300 метара од њихове обале, а сада траже додатна средства за плаћање полицајаца, бродова и дронова за провођење те политике.
Сматра се да је Париз такође забринут због могућности правног оспоравања те политике на француским судовима, за што се званичници боје да би се могло показати успјешним.