Prva pomisao, kada se izgovori riječ – babuške, svima je Rusija, jer je ovo najpoznatiji ruski suvenir već godinama. Drvena lutka koja se sastoji od još nekoliko lutki predstavlja majku, a ne baku, pa je matrjoška pravilniji izraz.
One su slatke i šarmantne, napravljene od drveta, lijepih su očiju i rumenih obraza, pa su kao takve neizostavni dio ruske kulture i smatralo se da donose sreću u porodici.
Međutim, zašto postoje samo lutke na kojima su naslikane majke? Gdje su lutke sa likom muškaraca, odnosno očeva – deduške?
Nigdje ne postoji razlog zbog čega su ženske lutke popularnije i zašto ih ima više u odnosu na muške. Naravno, ono što je najbitnije, potpuno je legitimno na drvetu oslikati i oca, brata, dedu i takvu lutku prodavati, međutim, kupci su uvek više zainteresovaniji bili za babuške, pa su one dostigle veliku popularnost.
Tradicionalno, na lutkama se prikazuju žene i muškarci u raznobojnim nošnjama, ali njihovo mjesto mogu zauzeti likovi iz narodnih bajki, pa čak i savremeni političari. Ona je napravljena po ugledu na jednu japansku igračku, koja se sastoji od više dijelova, a smatralo se da donosi blagostanje u porodici.
Inače, korjeni ruskih matrjoški potiču iz 19. vijeka, odnosno 1890. godine, a prvi put su 1900. godine prikazane na Svjetskoj izložbi u Parizu.