Bivši češki evroparlamentarac Vit Jedlička proglasio je državu "Liberland" na "ničijoj zemlji" između Hrvatske i Srbije!
Teritorija oko koje se dvije zemlje spore proteže se na oko sedam kilometara kvadratnih.
Jedličkova "država" prostire se između Hrvatske i Srbije na zapadnoj obali Dunava, u blizini grada Zmajevca /Hrvatska/ i Bačkog Monoštra /Srbija/.
Prema njegovom mišljenju, zahvaljujući poslijeratnoj napetoj atmosferi između dvije zemlje - one nemaju ingerenciju na području od oko 650 hektara, pa ga je on označio "ničijom zemljom" /Terra nullius/.
Jedlička kaže da njegova država "ne ugrožava ni Srbiju ni Hrvatsku".
Kako prenose portali, Jedlička odbacuje tvrdnje da pojedinac u savremenoj Evropi ne može uspostaviti novu državu i navodi da on to može da učini čak i prema međunarodnom pravu.
"Demokratska Republika Liberland" suverena je država i nalazi se između Hrvatske i Srbije na zapadnoj obali Dunava - piše na internet stranici nove "države".
Kako tvrdi njen tvorac, moto Nove "države" glasi: "Živi i pusti druge da žive".
Službeni jezik nije ni srpski ni hrvatski - već češki, jer je tako odredio "predsjednik Liberlanda" Vit Jedlička.
On tvrdi da se radi o zemlji "potpune lične i ekonomske slobode stanovnika, što je garantovano ustavom koji ograničava uticaj političara na živote naroda".
Zahtjev za državljanstvo šalje se elektronskom poštom, a neophodno je priložiti pismo u kojem se objašnjava zašto neko želi da postane "Liberlandrijac".
Potreban je i skenirani dokument, poput pasoša ili lične karte sa zacrnjenim povjerljivim ličnim podacima.
Određeni su i uslovi za prijem u državljanstvo "Liberlanda": treba poštovati druge stanovnike, njihovo mišljenje, rasu, etničko porijeklo, religiju i drugu orijentaciju.
Zatim, mora se apsolutno poštovati privatno vlasništvo koje je neotuđivo. Državljani ne smiju imati nacističku, komunističku ili drugu ekstremističku prošlost i ne smiju biti osuđivani.
Utvrđivanje granice Hrvatske i Srbije na Dunavu jedno je od pitanja koje opterećuje odnose dvije države.
Hrvatska smatra da joj pripadaju veliki dijelovi opštine Apatin, gotovo do samog ulaska u grad, a Srbija smatra da bi granica trebala ići sredinom Dunava.
Postoji mogućnost da hrvatsko-srpski granični spor dođe pred međunarodnu arbitražu.