Da li su telefoni sa Androidom bezbjedni?

  • 19.03.2018. 12:05

Kada je riječ o bezbednosnim problemima pametnih telefona, bezbjedosni analitičari skoro uvijek bi govorili o Googleovom Androidu, iako Appleov mobilni operativni sistem nije nedodirljiv.

Ipak, većina propusta i napada zabilježena je upravo na telefonima koje pokreće Android.

Problem Androida jeste što je pronađene bezbjednosne propuste teško ispraviti (odnosno, bezbjedosnu nadogradnju isporučiti svim korisnicima), a vlasnici ovih uređaja mogu da preuzmu i instaliraju aplikacije koje nisu dostupne na Googleovoj zvaničnoj prodavnici i tako pokupe neki maliciozni program.

Kada Google pronađe neki bezbjednosni propust, ili stručnjaci upute upozorenje u vezi sa njim, Google mora nadogradnju sa zakrpom za taj propust prvo da pošalje kompanijama koje proizvode telefone, a one zatim treba da nadograde uređaje, što je proces koji dugo traje, a u pojedinim slučajevima se telefoni nikada ne nadograde.

Apple nema takvih problema jer ova kompanija u isto vrijeme omogućava nadogradnju svim uređajima (tj. nekoliko poslednih generacija uređaja koje podržavaju taj softver), pa se njihovi telefoni smatraju bezbjednijim.

Ali, situacija se u poslednje vrijeme ipak mijenja pa je, prema Dejvidu Klajdermaheru, Googleovom šefu bezbjednosti za Android, ovaj operativni sistem danas bezbjedan kao i "operativni sistemi konkurencije". Iako Klajdermaher nije direktno spomenuo Apple, jasno je da je mislio na njihove telefone i iOS.

Prema godišnjem izvještaju o bezbednosti Androida koje je objavio Google, prošle godine zabilježen je veliki korak naprijed kada je riječ o bezbjednosti ovog mobilnog operativnog sistema, a "brojne zaštite koje koriste danas su vodeće u industriji".

U razgovoru za Cnet, Klajdermaher je rekao da je danas sve teže pronaći bezbjednosne propuste u Androidu, i da su korisnici vrlo dobro zaštićeni od malicioznog softvera, a problemi koji su ranije uzrokovali ranjivost Androida na napade, danas više nisu tako veliki.

Napomenuo je da je bezbjednost Androida vremenom rasla, dok je hakerima postalo sve teže i skuplje da pronađu velike i opasne propuste. Takođe, da bi riješio problem nadogradnji softvera, Google će zahtjevati od kompanija redovne nadogradnje OS-a.

Klajdermaher kaže da je kompanija već mnogo toga uradila vezano za ovaj problem, a u 2018. očekuje se da se ukupan procenat uređaja s poslednjim nadogradnjama uveliko poveća.

Još jedan način zaštite telefona koje pokreće Googleov operativni sistem jeste razvoj alata koji će prepoznati i sprečiti preuzimanje, odnosno instaliranje malicioznih aplikacija – uključujući i aplikacije koje se skidaju s drugih online prodavnica osim Googlea Play.

Upravo je zaštita korisnika od ovakvih aplikacija najvažnija stvar koju Google može da uradi kako bi zaštitio korisnike, pa će na tome raditi i dalje, kako bi telefoni s Androidom bili još bezbjedniji.

(zimo.dnevnik.hr)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Емисија: Ћирилица (Р)

    Провокативна питања и још провокативнији одговори, бујица опречних ставова и речи, теорије и докази, неоткривено – све носи уреднички потпис Марића који на интересантан начин сучељава различита мишљења и огољава стварност.

  • 16:10 Наша Српска (Р)

    ''Сваког понедјељка у 18 часова и 20 минута у емисији 'Наша Српска' погледајте актуелне теме из привреде, туризма, здравља, културе и спорта из свих крајева наше земље.

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 17:00 Серија: Насљедници (12+) (Р)

    ''Данска серија 'Насљедници', отвара причу о породици познате и ексцентричне умјетнице, Веронике, која након смрти своју дјецу ставља на велики испит живота. Гро, Фредерик и Емил очекују праведну подјелу имања, но све што је мајка имала, оставља ванбрачој ћерци Сигне.

  • 17:50 Путуј, пробај, заволи са Лазаром (Р)

    ''Путуј, пробај, заволи са Лазаром (Р)