Isplata dodatka za tuđu njegu i pomoć opet kasni

  • 02.11.2016. 20:53

 “Isplata će biti u skladu sa dinamikom priliva sredstava u budžet”. Tu rečenicu Prijedorčanin, Boro Glušac, čuo je mnogo puta.

Naknadu za tuđu njegu i pomoć posljednji put dobio je za avgust. Tih 165 maraka, tvrdi, njemu znači koliko nekome čitava plata. Pošto je slijep, ne može da radi, a naknada  je sve što ima. Od tog novca kupuje hljeb, plaća račune, i nabavlja lijekove.

"Kako da uzmem sad lijekove koje moram naručiti, zvati ambulantu da mi napiše recepte? Kako da im uzmem? Od koga da pozajmim? Nemam ja od koga pozajmiti. Ništa, samo da ćutim i budem bez lijekova", rekao je Boro Glušac.

Rečenicu s početka priče napisali su u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS, kao odgovor na pitanje kada korisnici mogu očekivati novac. Uputili su nas na Ministarstvo finansija, iz kog je takođe stigla jedna rečenica. Kažu, oni su samo protočni bojler, a novac se obezbjeđuje u resoru zdravstva. Kada će biti uplaćen, niko nije precizirao.

"Očekujemo da će uplata za septembar biti uskoro realizovana o čemu će javnost biti obaviještena. Posljednja uplata sredstava realizovana je za avgust 2016. godine", navode u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS.

I Banjalučanka, Borka Tadić, čeka novac garantovan zakonom. Samo da bi kupila hljeb, kaže, mora da okrene tri broja. Sve to košta. Život slijepe osobe, je, priča, dovoljno težak i bez kašnjenja mizerne naknade.

"Da li izabrani ljudi na vlasti znaju da je među ljudima koji su za njih glasali bilo invalida? Kako oni da opravdaju to što su već na prvom koraku razočarali ljude za koje su invalidi glasali?", pita Borka Tadić.

Ljuti građani Srpske, od Trebinja do Novog Grada zovu ATV i pokušavaju da saznaju kada će dobiti novac. Zovu i banjalučko Udruženje distrofičara, kaže direktor, Radovan Ristić.

"Nas ne zanima da li je to trezor, da li su davanja koja Vlada RS isplaćuje prema licima sa invaliditetom. Sad, da li je to Ministarstvo, da li je trezor, naš problem nije. Ali, očigledno da ta davanja kasne redovno, pogotovo u ovoj godini. Ovo se već  dešava drugi ili treći put", rekao je Radovan Ristić, direktor Udruženja distrofičara regije Banjaluka.

Pravo na tuđu njegu i pomoć ima više od 28 hiljada građana, a treba da im se uplati oko 1.700.000 KM. To je polovina sredstava koju obezbjeđuje Vlada. Ostatak moraju da obezbijede lokalne zajednice, preko centara za socijalni rad.