Koliko je važan prvi poljubac?

  • 02.07.2014. 14:13

Ljubljenjem spajamo zadovoljstvo sa korisnim jer, osim što nam je lijepo, sagorijevamo kalorije i jezikom provjeravamo da li smo biološki kompatibilni. Najslađi poljubac? Uvijek onaj prvi!

Sjećate li se Alvija Singera? Karirana košulja, previše maše rukama dok govori... Neurotični junak klasika Eni Hol, reditelja Vudija Alena, najbolje je sažeo problematiku prvog poljupca u legendarnoj sceni dejta sa Eni (Dajana Kiton). „Poljubimo se odmah, prije nego što uđemo u restoran, jer ako to ostane da visi u vazduhu, bićemo cijelo veče nervozni, a ja neću znati kako i kad to da uradim.“ „Okej“, uzvratila je Eni.

Možda to i nije bio najromantičniji filmski prvi poljubac, ali je definitivno bio najživotniji. Čini se da se pomenuti film često reprizira na našim programima jer sam u svojoj dejting istoriji bar četiri puta naletjela na frajere sa monologom Alvija Singera („Hajde da se poljubimo odmah jer ću da budem nervozan kad te budem pratio kući“). Ili možda sama utičem na taj Eni Hol efekat?

Zašto je ljubljenje dobro za zdravlje

Znamo šta nama znači prvi poljubac sa nekim ko nam se sviđa (leptiriće u stomaku, antistres terapiju, seksualno uzbuđenje, zbližavanje...), ali šta znači naučnicima?

Dok se ljubimo, aktiviraju se hormoni koji nam popravljaju raspoloženje, poput serotonina, adrenalina i dopamina. Bakterije koje razmjenjujemo dok se ljubimo pospješuju rad imunog sistema, a od ljubljenja i mršavimo. Tokom jednominutnog poljupca sagorimo 26 kalorija. U strastvenom poljupcu aktivira se 36 mišića lica, puls se ubrzava, a tjelesna temperatura raste za 0,5 stepeni. Sve te spoznaje uticale su na razvoj nauke o ljubljenju koja se naziva filematologija.

Neki naučnici tvrde da nam je potreba za ljubljenjem instinktivno usađena i zapisana u genima, drugi da je riječ o usvojenoj kulturološkoj navici jer, vjerovali ili ne, postoje kulture i dijelovi svijeta u kojima se ljudi uopšte ne ljube (čine oko 10 odsto svjetske populacije, ako je vjerovati Vikipediji). Da li se sjećate kako vas je mama u djetinjstvu uvjeravala da probate neko novo jelo riječima: „Kako možeš da znaš da li ti se sviđa ili ne ako ne probaš?“

E pa na sličan način ljubljenjem isprobavamo različite partnere u potrazi za onim pravim jer ljubljenje je mnogo više od razmjene tjelesnih tečnosti (i ostataka salate od večere. „Naše usne prepune su osjetljivih nervnih završetaka koji mozgu prenose gomilu informacija prikupljenih dodirom“, objašnjava Šeril Kiršenbaum, autorka knjige The Science of Kissing. Nervni završeci prenose impulse od usana, preko jezika i mišića lica do mozga, a on zauzvrat proizvodi oksitocin (koji pomaže da razvijemo osjećaj bliskosti), dopamin (odgovoran za emocije i zadovoljstvo), kao i serotonin (koji utiče na raspoloženje). I nivo adrenalina se povećava pa se osjećamo uzbuđeno kao da smo skočili padobranom.

Razmjena genetskih poruka

Tokom ljubljenja sva naša čula proučavaju „jedinku“ sa kojom se ljubimo - u tom trenutku je mirišemo, dodirujemo, probamo poput nekog novog jela. Muška pljuvačka sadrži testosteron koji pojačava našu seksualnu želju, ali tu su i neki biološki trenuci vezani za produženje vrste kojih nismo ni svjesni. Ljubljenjem naša tijela proveravaju da li smo biološki kompatibilni, odnosno kakav nam je biohemijski potencijal. Dokazano je da nas seksualno više privlače muškarci čiji je imunološki sistem različit od našeg. Ima smisla, dijete roditelja koji imaju različite imunološke „setove“ dobiće jači imunološki sistem.

A tu su i razlike između polova. Muškarci ljubljenje češće doživljavaju kao sredstvo kojim će doći do konačnog cilja - polnog odnosa, a žene kao sredstvo emotivnog povezivanja s partnerom. Da li vas zanima zašto zatvaramo oči dok se ljubimo? Evo naučnog objašnjenja: zbog seksualnog uzbuđenja zjenice se šire, što zbunjuje mozak koji misli da je mrak, pa je posledica toga nesvesno zatvaranje očiju.

Da li ste znali?

# Tokom jednog minuta ljubljenja sagori se 26 kalorija i aktivira 36 mišića lica.
# 50 odsto muškaraca i 66 odsto žena kaže da nisu ušli u vezu jer je prvi poljubac bio loš.