Njemačke benzinske pumpe često mjenjaju cenu goriva. Zapravo, mjenjaju je prebrzo, ocijenio je portal za poređenje cijena benzinpreis.de.
Munjevite izmjene onemogućavaju informisanje potrošača, naveo je portal.
Kritiku je podržala i agencija za suzbijanje kartela, ali je udruženje operatera pumpi Fuels and Еnergie odbacilo sve primjedbe. Osnov za pritužbu je studija praćenja cijene na oko 14.000 pumpi od 12. do 18. maja. Pumpe svaku promjenu moraju da prijave kancelariji za zaštitu tržišne transparentnosti.
Benzinpreis.de, prenosi b92, je ustanovio da je 11.000 pumpi barem jednom promijenilo cijenu koja je stajala manje od 15 minuta, a njih 3.851 je mijenjalo cenu i za manje od pet minuta.
Time "obmanjuju potrošače" koji biraju pumpu prema cijeni bez realne šanse da navedenu cijenu i zateknu kada stignu. Portal je u studiji pozvao udruženja za zaštitu potrošača da upozore operatere.
Fuels and Еnergie, koje predstavlja i velike trgovce derivatima nafte, je ukazalo da kancelarija za zaštitu tržišne transparentnosti nije zabilježila manjkavosti u njihovom poslovanju.
Tržište automobilskog goriva je potpuno transparentno," a benzinske pumpe se "u žestokoj konkurenciji bore za svakog pojedinačnog vozača automobila i zbog cijena varira," saopštilo je udruženje.
Međutim, federalna antikartelska agencija je na upit dpa ocjenila da "česta promjena cijene na pumpama onemogućava potrošače da porede podatke i uštede."
Agencija se pumpama pozabavila još u aprilu i ustanovila kako su tokom prvog kvartala one u proseku cijenu korigovale 22 puta dnevno, a svaka dvanaesta je cijenu mijenjala više od 35 puta u 24 sata.
Visokom prosjeku su doprinijele pojedine pumpe koje su cijenu mijenjale i više od 50 puta na dan, dakle više od dva puta na sat.
Agencija je pritom ukazala na praksu u drugim državama, poput Italije i Austrije, koje na razne načine ograničavaju broj promjena cijene, ali za sada je izostala preporuka rješenja za Njemačku.
Uz to, ekonomisti se svađaju oko efekta česte promjene cijene goriva - neki to vide onako kako i portal, dok drugi ocjenjuju da brze korekcije na duži rok cijenu potiskuju naniže.