Očinski dopust u Srpskoj prošle godine koristio 31 otac

  • 11.04.2018. 16:52

Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Jasmina Davidović izjavila je da su 2016. godine očinski dopust u Srpskoj koristila 22 oca, a u prošloj godini 31 otac, što ukazuje na trend povećanja i češću praksu da očevi umjesto majki idu na porodiljsko odsustvo.

Davidovićeva je navela da je Zakonom o radu i Zakonom o dječijoj zaštiti u Srpskoj omogućeno i očevima i majkama da uzmu porodiljsko odsustvo u trajanju od 60 dana od dana rođenja djeteta.

Ona je u Banjaluci pred početak panel-diskusije "Očinstvo, njegovateljstvo i očinski dopust: Kritični koraci ka postizanju rodne ravnopravnosti u BiH" istakla da je potrebno sve više da se govori o mogućnosti da i očevi mogu da koriste porodiljsko odsustvo jer postoje i oni koji ne znaju za ovu mogućnost.

Švedski ambasador u BiH Anders Hagelberg rekao je da je važno posvetiti pažnju i oblasti rodne ravnopravnosti, te da je Švedska uvela novi zakon u vezi sa ovim pitanjem sedamdesetih godina prošlog vijeka.

"Do sada se u Švedskoj dogodilo mnogo toga pozitivnog i znatno se promijenio način razmišljanja u društvu o ulozi očeva", naveo je Hagelberg.

On je istakao da blizak odnos očeva sa djecom stvara mnogo bolju atmosferu u društvu, što je dobro i za ekonomsku situaciju u jednoj zemlji.

Hagelberg je naglasio da je upriličena i izložba "BH tate" na kojoj je predstavljeno 15 očeva koji su zagovornici nove ideje - da se očevi više angažuju u staranju oko djece.

Sumka Bučan iz organizacije "Ker internešnel" rekla je da statistike pokazuju da manje od polovine ukupnog broja očeva u BiH uzima porodiljski dopust, te da je situacija povoljnija u Republici Srpskoj, gdje su bolje regulisane naknade za dopust.

"U cijeloj BiH, u jednoj godini, možemo reći da je porodiljski dopust koristilo do 50 očeva", navela je ona.

Direktor Instituta "Perpetuum mobile" Ilija Trninić istakao je da ovaj institut već tri godine promoviše angažman očeva, u smislu postizanja ravnopravnosti u porodici i društvu, kroz kampanju pod nazivom "Super tata".

"Kroz kampanju želimo da imamo tate koje će biti uzor jer, bojim se, da u ovom društvu godinama imamo problem sa uzorom mladima, pogotovo djeci u procesima odrastanja i vaspitanja", naglasio je Trninić.

Aleksandar Žolja, aktivista u Helsinškom parlamentu građana Banjaluka i korisnik očinskog dopusta, kaže da je korištenje očinskog dopusta privilegija malog broja ljudi.

"Kada pogledamo današnji sistem, u kojem roditelji moraju da rade jedan, dva ili tri posla i gdje nema jasno određenih uloga, odsustvo je zaista privilegija", rekao je Žolja.

Panel-diskusiju u Domu omladine organizovala je Ambasada Švedske u BiH, u partnerstvu sa organizacijom "Ker internešnel Balkans", Institutom za razvoj mladih i zajednice "Perpetuum mobile", Fondacijom "Infohaus" i Švedskim institutom.

(Srna)