Istraživanja su pokazala da plivanje laganim intenzitetom pozitivno utiče na visok krvni pritisak. Lagano plivanje četiri do pet puta nedjeljno po 30 minuta ili tri puta nedjeljno po 20 minuta je primjereno osobama sa hipertenzijom.
Sa druge strane, veliki broj ljudi, posebno mladih, ima problema s niskim krvnim pritiskom, koji je bezazleniji, ali stvara dosta neugodnosti.
Redovno lagano plivanje učvršćuje krvne sudove, a duboko disanje obezbjeđuje sve ćelije dodatnim kiseonikom. Poboljšanje cirkulacije i „masaža“ putem otpora vode takođe uklanja neugodnosti izazvane niskim krvnim pritiskom.
Veliki broj osoba oboljelih od astme doživljava napade tokom vježbanja (astma indukovana vježbanjem). Karakteristike tih napada zavise od intenziteta treninga, potrebom za vazduhom i uslovima okoline, zbog čega je plivanje najbolji izbor. Tehnika disanja u vodi jača mišiće koji omogućavaju odvijanje izdaha, a koji je kod oboljelih problematičan.
Plivanje je odličan izbor fizičke aktivnosti za trudnice. Voda umanjuje gravitacionu silu i jednim dijelom štiti od povreda, a hidrostatski pritisak vode potiskuje krv iz tkiva u vensku cirkulaciju, poboljšava cirkulaciju i smanjuje nakupljanje tečnosti. Umjerena fizička aktivnost u trudnoći je korisna jer može ublažiti brojne teškoće koje trudnoća sa sobom nosi: umanjuje stres, povoljno djeluje u spriječavanju nastanka trudničkog dijabetesa, smanjiti osjećaj „težine“ u nogama.
Svakodnevni sjedeći način života uzrokuje brojne probleme s kičmom. Neki su uslovljeni samo lošim držanjem, a neki su uslovljeni definisanim deformacijama kičme (lordoza, kifoza, skolioza). Skoro 90 odsto populacije ima bolove u leđima u akutnom ili hroničnom obliku, zbog toga se za zdravlje kičme preporučuje leđno plivanje dok se prsno ili leptir ne preporučuju zbog velikih pokreta u pojedinim dijelovima kičme, kao i zbog položaja glave i vrata tokom plivanja prsnim stilom.
Plivanje pozitivno utiče na psihofizički, ali i socijalni razvoj djeteta jer kao i kod drugih sportova, podrazumijeva socijalni kontakt i druženje. Voda je idealna za najmlađe, jer omogućava slobodu pokreta i osjećaj „lakoće“ što je za djecu vrlo bitno. Osim toga, razvija bazičnu motoriku te doprinosi razvoju kognitivnih sposobnosti. Osim što blagotvorno utiče na cjelokupni razvoj djeteta, plivanjem se posebno jačaju pluća i srce te razvija osjećaj koordinacije pokreta i samokontrole. Osim toga, plivanje pozitivno utiče na san i spavanje, sposobnost termoregulacije i imunitet.
Rekreativno plivanje je djelotvorno za starije osobe, jer vježbanje u starijem dobu često ima specifična ograničenja, a plivanje nema posebnih kontraindikacija, pa se može plivati do duboke starosti. Plivanjem srčani mišić postaje snažniji, a zbog jačanja mišića produbljuje se i disanje pa ćelije organizma dobijaju više kiseonika što je u starijem životnom dobu izuzetno bitno. Isto tako, podiže raspoloženje i smanjuje depresivnost i teskobu koje su učestale u starijem životnom dobu.
Kod osoba koje imaju indeks tjelesne mase viši od 25 ili 30 sportovi u vodi su idealan izbor za redukciju tjelesne težine. Većina ostalih aktivnosti predstavlja veliko opterećenja na zglobove. Kod plivanja tijelo prividno gubi na težini i opterećenje se znatno smanjuje. S obzirom na gustinu i otpor vode, sagorijeva se velika količina energije. Gojazne osobe nemaju problema s održavanjem na vodi, jer je masno tkivo lakše od tkiva kosti i mišića.