Porodica i prijatelji - glavni investitori u "start-ap" firme

  • 23.08.2017. 21:06

Za Milana nije bilo dileme dok je, sa dvojicom prijatelja, razmišljao koji biznis da pokrene. Odlučili su se za virtuelnu stvarnost.

Osnovali su firmu i počeli da prave filmove u kojima i sam gledalac stiče utisak da se nalazi, zahvaljujući posebnim naočalama.

Rade od marta prošle godine i to većinom za njemačko tržište. Doduše, tek nedavno su počeli da zarađuju jer je je valjalo vratiti uloženi novac u pokretanje posla.

"Jedan dio početnog kapitala smo osvojili u okviru start-ap akademije, osvajanjem prvog mjesta na tom programu, a drugi dio smo iz ličnih izvora dobili - od strane porodice, prijatelja, posudba, a kasnije smo uspjeli da to povratimo i sada poslujemo", rekao je direktor kompanije "MediaLab" Milan Rodić.

Milan kaže da nisu ni pokušavali da se obraćaju nekome za kredite jer su onima koji daju novac, vrlo često, početnici sa novim idejama rizična kategorija. Međutim, ko se odluči na taj korak, postoji šansa da se nađe novac.

"Postoje fondovi u regiji koji su zainteresovani za startape iz BiH koji uvijek kroz određene događaje, koferencije, razna takmičenja su pristuni ovdje na tržištu i traže takve ideje. Postoje određena sredstva, ali ne postoji sistemsko rješenje gdje se kaže da je za toliki broj firmi dostupno to i to", rekao je menadžer poslovnog inkubatora u ICBL Vladimir Ćorda.

Pomoć mladima koji pokreću vlastiti biznis je itekako potrebna, smatraju u poslovnom inkubatoru, pogotovo što većina nema imovinu koja bi mogla pod hipoteku zarad kredita. Zato najčešće pomažu porodica i prijatelji. Na kraju se, osim njima, ako posao krene, vlasnici dobrano oduže i državi preko poreza, iako im ona i nije baš izašla u susret.