ROPIN

Graorac: O zločinu nad Srbima u Podrinju se ne smije ćutati

  • Izvor: SRNA
  • 12.07.2025. 12:12

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac izjavila je da je nad srpskim narodom u Srebrenici i čitavom Podrinju počinjen genocid i istakla da se o tome ne smije ćutati.

"Čitave porodice su nestale, žene, djeca, starci, sve što se našlo na putu hordama onih krvnika koji su sijali smrt kud god su se kretali. I zato moramo govoriti o tome, ne smijemo ćutati. Na to nas obavezuju sve nevine žrtve", rekla je Graorčeva.

Ona je istakla da niko nije odgovaro za nasilnu smrt Srba iz srpskih sela Srebrenice - Biljače, Sasa, Zalazja, za prolivenu krv nedužnih srpskih civila i za ubistvo čitavih porodica.

Prema njenim riječima, selo Zalazje je samo jedno u nizu sela u kojima je izvršen masakr nad srpskim civilima, u kojem više nema života, koje danas praktično ne postoji, kao što ne postoji ni pravo i pravda za srpske žrtve Srebrenice.

Oglasila se poznata bogatašica koja je pregazila djevojku i pobjegla

Oglasila se poznata bogatašica koja je pregazila djevojku i pobjegla

"Srpske žrtve Srebrenice ne postoje za svijet, za sve one strane diplomate koji skrušeno govore o drugima", ukazala je Graorčeva.

U Srebrenici su, dodala je ona, Srbi ubijani na velike hrišćanske praznike, kao što je danas, na Petrovdan, a "ubijani su na pravdi Boga, da bi se zatrlo njihovo ime, da bi nestali".

"Ali, nisu uspjeli, kao što nisu uspjeli da unište ovaj hrabri, slobodarski narod, kojem hoće da nametnu epitet onoga što nisu bili, niti će ikada biti", istakla je Graorčeva.

Graorčeva je rekla da će porodice poginulih danas u miru, uz molitvu, i prisluženje svijeća da se sjete svih onih koji su stradali zbog svog imena i pravoslavne vjere.

'Banjalučka lasta' pred našim kamerama: Pogledajte kako izgleda skok

'Banjalučka lasta' pred našim kamerama: Pogledajte kako izgleda skok

"Srpski narod nikada neće zaboraviti srpske žrtve Srebrenice i Podrinja i boriće se svim raspoloživim sredstvima da istina o stradanju srpskog naroda u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu bude dostupna svima u svijetu", navela je Graorčeva.

U Zalazju u opštini Srebrenica danas će biti obilježene 33 godine od stradanja 69 srpskih civila i vojnika u ovom selu i u Sasama, kao i u Biljači i Zagonima na području Bratunca.

Osim 69 poginulih i velikog broja ranjenih, tog tragičnog Petrovdana nestala su 22 Srbina. Od 22 nestala, 10 je slučajno pronađeno i ekšumirano 10. juna 2011. godine iz masovne grobnice na Zalazju, prilikom traženja nastradalih Bošnjaka.

Vrbas 'preplavili' kajakaši

Vrbas 'preplavili' kajakaši

Posmrtni ostaci stradalih su poslije više od godinu identifikovani i sahranjeni na Petrovdan 2012. godine, dok je dvoje ekšumirano, identifikovano i sahranjeno ranije.

Deset nestalih još nije pronađeno i njima se gubi trag u logoru u bivšoj srebreničkoj policijskoj stanici. Od zarobljenih niko nije preživio i niko nije odgovarao za njihova ubistva. 

Pratite nas i putem Vibera